Az üzleti világot gyorsan átalakító dolgokâ?¦

A Financial Times felkérte szakíróit, hogy nevezzenek meg egy-egy dolgot, amely szerintük hamarosan át fogja formálni az üzleti világot, s persze ezen keresztül egész életünket. Íme pár gondolat a britektôl.


 



Számítási felhôk



Az utóbbi évek egyik legígéretesebb technikai fejleménye a számítási felhôk megjelenése. De miféle képzôdmények ezek a felhôk? Röviden két dolog jellemzi ôket. Az egyik, hogy a számítási és adattárolási  kapacitások az egyéni számítógépekrôl átkerülnek nagy és masszív számítóközpontokba. Ez lehetôvé teszi, hogy hozzáférhetôk legyenek olyan nagy számítási háttérteljesítményt kívánó információk, mint például egy városban a forgalom változásának, a dugók kialakulásának elôrejelzése. Másrészt azonban a milliárdnyi intelligens személyi eszköz, okostelefonok, notebookok stb. képesek lesznek az interneten keresztül összegezni képességeiket, hatalmas számítási kapacitást generálva. Ha valaki (akár magánszemélyek vagy vállalatok vagy hivatalok) a felhôhöz kapcsolódik, élvezheti az elônyeit is. Hová is vezet ez? Mivel olyan sok számítási és tárolási kapacitás áll majd rendelkezésre, ez gyors áttöréseket eredményezhet a tárolt és újonnan generált információk felhasználásában. Például a különbözô tudományterületek között meggyorsulhat az információáramlás, ami új felfedezéseket indukálhat. Vagy olyan személyre szabott informatikai alapokon nyugvó szolgáltatásokat vehetünk igénybe, amelyekre ma még nem is gondolunk. Például a Google ötlete szerint a telefonunk lehet a szinkrontolmácsunk.



 











 



A legtöbben idôskorukig dolgoznak



A dolgok az egész fejlett világban úgy alakultak át a tartósan alacsony kamatlábak, a társadalom elöregedése, s a nyugdíjrendszerek csôdje miatt, hogy az embereknek – ha fenn akarják tartani a megszokott életszínvonalukat – muszáj dolgozniuk idôsebb korukban is, s nem mehetnek el nyugdíjba. Egy Nagy-Britanniában a Standard Life életbiztosító által készített felmérés szerint a 46 és 65 év közötti emberek nagy része inkább arra gondolt, hogy új vállalkozást indít, semmint megpróbáljon nyugállományba vonulni. Ha valóra váltják a szavaikat, ez több millió start up céget jelenthet. Ez akár afféle titkos fegyvere is lehet egy-egy gazdaságnak, hiszen ezeknek az embereknek több idejük, tapasztalatuk és kapcsolatuk lesz a cégeik sikerre viteléhez, mint a fiatalabb korosztályokban vállalkozásokat indítóknak. Ezért arra lehet számítani, hogy sok „50 pluszos” cég indul az elkövetkezô években.



 



Az információ értékké válik



Az internet meghozta a szabad és ingyenes információfelhasználás élményét. Csakhogy az információ elôállítása sokba kerül. A médiatulajdonosok, akik ezt a munkát finanszírozzák, mindinkább megelégelik, hogy az elég vékonyka hirdetési bevételekbôl kelljen fenntartani és fejleszteni egyre professzionálisabb online hírgyáraikat. Ezért megpróbálnak olyan üzleti modelleket kialakítani, amelyekben az értékes információért fizetni kell. Hiszen a jó információ a megfelelô helyen és idôben, akár a felhasználó egész életét átalakíthatja. Ez olyan érték, amelyet meg kell fizetni. Persze az információ elôállítása, ahogy egyre nagyobb tömegben keletkezik, mind olcsóbb lesz, azaz halad az ingyenesség felé. E két tendencia állandó harcban áll, s meghatározó lesz a következô években. Ez elvezet a különféle tartalmak érték szerinti elkülönüléséhez, különféle új médiamárkák alakulhatnak ki. És majd kiderül, hogy hol és melyik információért érdemes fizetni.



 



Az irigység nem olyan hasznos, mint gondolnánk



Az utóbbi években erôteljesen megváltoztak a vállalati filozófiák. Bill Allen, aki 1945 és 1968 között valóságos legendává vált a Boeing fônöki székében, még arról beszélt, hogy céljuk, hogy a világ egyen, lélegezzen és aludjon együtt a repülés gondolatával. A cég vezetôi késôbb már csak a hatékonyságról és a befektetett tôke megtérülésérôl beszéltek inkább. Ez a szemléletváltás rengeteg cégnél megtörtént, de a pénzügyi válság, amelynek hatásait ma is nyögjük, könnyek között vetett véget ennek a korszaknak. Nemcsak a Boeingnél, hanem a vegyiparban ugyanúgy, mint a bankszektorban vagy másféle szolgáltatásokban is hatalmas tanulsággal szolgált a cégvezetôknek. Nevezetesen feketén fehéren kiderült, hogy csak a profitra koncentrálni azt a kockázatot hordozza magában, hogy elveszítik az esélyüket akár csak egyetlen penny haszon megszerzésére is. Azaz biztosan számíthatunk rá, hogy hamarosan újfajta vállalati filozófiák jelennek meg.



 



Az enegriaforrások megokosodnak



Az elkövetkezô évek egyik érdekes fejleménye lesz, hogy az eszközök, amelyeket használunk, képesek lesznek megmutatni, hogy üzemben tartásuk mekkora energiafogyasztással jár. Azaz a háztartási gépek, a világítás, a fûtés és a kerti locsoló is megmondja, hogy éppen mennyit fogyaszt. Ezt úgy teheti meg, hogy kommunikál a hálózattal. Így például a mosógép érzékelni fogja, hogy mikor van a felhasználási csúcs, s ezért éppen drága az energia, s mikor válik már annyira olcsóvá, hogy elindítsa mosási a programját. Ez jelentôsen kiegyenlíti és hatékonyabbá teszi energiafelhasználását. Emellett megjelennek olyan újítások is, mint a LED-es világítás, amely sokkal természetesebb fényt ad a megszokott villanykörtéknél és neoncsöveknél. Ráadásul képes változtatni a színét, sokkal precízebben szabályozható az intenzitása, iránya és kevésbé vakító. Hamarosan a városok világítását lecserélik LED-esre, mert a rendszer érzékelni fogja, hogy mikor kell a forgalom intenzitása miatt erôsebben világítani, s mikor lehet lejjebb venni az intenzitást. Ez amellett, hogy nagyon energiatakarékos, a fényszennyezést is jelentôsen mérsékli. Ingyenes energia a különbözô apró eszközeinkbôl is összegyûjthetô. Például lesznek olyan személyi kommunikátorok, amelyek a testhôbôl vagy más eszközök által kibocsátott rádióhullámokból gyûjtenek össze annyi energiát, ami elegendô a mûködésükhöz.