Az elsô ház

Az 1. ház a legszubjektívebb Ön területe. Kezdete az ascendens, amely jegye megmutatja, hogy a szülött milyen archetípusos tulajdonságokat sugároz ki a külvilágban, milyen ideálképpel rendelkezik önmagáról, amelyet majd â?? esetleg â?? képes lesz megvalósítani az élete végéig.

 



A ház, mint életszakasz



Az 1. ház születéstôl a 6. születésnapig foglalja magában az adott életszakaszt.



A ház elején, a házcsúcstól számított kb. 2 év 3 hónap (mint minden háznál) a kardinális motivációjú, aktív idôszak. A kisgyermek fizikailag ebben az idôszakban fejlôdik a legtöbbet. Ezt a szakaszt a horoszkóp ábrában a házon belül az elsô pont (váltópont) jelzi. Ezt követôen 1 év és 2 hónap ideig tart a középsô, szilárd zóna a házban, amikor – kb. 3 és féléves korig – rögzülnek a tanultak (pl. szobatisztaság kialakulása, a hibátlan beszéd, stb.). A ház utolsó 2 év 8 hónapjában – a házban a második ponttól kezdôdôen a 2. ház csúcsáig) a gyermek szellemi képességei fejlôdnek az iskolaérettség érdekében. Ez a ház motivációjú változó zónája.



 



A ház, mint életfeladat



Az életfeladatot a külvilág határozza meg az adott kornak és kultúrának megfelelôen. A mi idônkben és kultúránkban a konkrét 1. házas feladatkör:



Szüless meg! Légy életképes! Fejlôdjön ki az Éned, az alapkaraktered! Ismerd fel, hogy a szüleidet és testvéreidet, alakíts ki velük kapcsolatot! Fejlôdj fizikailag, érzelmileg és szellemileg annyit, hogy kiléphess a valódi közösségbe!



 



A ház krízise



Mint minden házban, a 6 éves ciklus harmadik éve plusz 5 hónapja (tehát az elsô házban a három és féléves kor) az, amikor a ház krízisét, az Én-krízist meg kell élni. A késôbbi önbizalom, akaraterô elsô – még tudattalan – iskolája ez. A gyermekeknél a dackorszakban zajlik le.



 



Hatéves kor után sem tehetjük félre az 1. ház feladatainkat. Bármely életkorban többé vagy kevésbé tudattalanul mindig visszanyúlunk az 1. házban megélt tapasztalatainkhoz, amikor az Énrôl van szó.



 



Az 1. ház megélésének változatai



Tehát bármely korban, ha a szubjektív Én kerül egy helyzetben elôtérbe, ha bárhol, bármikor fellépünk, ha önmagunkat mutatjuk, ezt – mint minden ház esetében – három szinten tehetjük. A tudatos választás sorsjavító eseményeket hoz az életbe, a tudattalan megélések mindig sorsrombolóak Fizikai szinten bárki, minden megerôltetés nélkül képes ösztönösen is mûködni.. Tudatos választás alatt a legmagasabb, a szellemi szintû megélést értjük.



 



1.Fizikai szintû megélések



-erôs figyelemfelkeltés a saját személye iránt, feltûnés



-önmaga erôszakos elôtérbe helyezése



 



2.Érzelmi szintû megélések



-folyamatosan ellenállásba ütközés



-ki- és eltaszítás megélése



-belsô és külsô konfliktusok az elutasítás miatt



 



3.Szellemi szintû megélések



-saját szükségletek felismerése és képviselete



-önmaga vállalása



 



Ha végignézzük a választási lehetôségeket, feltûnik, hogy a kisgyermek nyilván a fizikai szintû megélésekben tapasztal. Késôbb szüksége van az érzelmi szintû



megélésekre is, hogy ezek tapasztalata és krízisei rávezessenek arra, hogy felnôtt korban tudatosan szellemi szinten éljük meg önmagunkat. Ha erre képesek vagyunk, akkor az Én nem sérül és egészségesen fejlôdik.



 



Az 1. ház feladatai és a konkrét feladatmegoldások



Az 1. ház analógiája a Kos jegy. Minden, a környezetbôl származó elvárás aktív, energikus.



A konkrét személyes adottság az 1. ház kezdetének ( egyben az ascendensnek) jegye szerinti archetípusból olvasható ki. Ez többé vagy kevésbé módosul, ha az ascendens közelében egy planéta áll. Az a bolygó áll az ascendens közelében, amely kevéssel (max. 2-3 fok) elôtte vagy a házcsúcs után, de a csúcs és az elsô pont (IP) távolsága közötti elsô harmadban található.



 



Az 1. házban álló planéták



Minden planéta egy személyes energiát szimbolizál. Ház az elsô, vagy a vele szemben lévô 7. házban találunk ilyet, akkor az még határozottabbá és fontosabbá teszi az 1. ház jelentôségét, mert az elsô hat évben az életóra érinti (együttállás) vagy szemben (oppozíció) kerül vele.



Az ilyen személyes energia fejlôdése életkor szerint egy kicsit túl korán válik aktívvá. Ennek elônye, hogy korán érik, hátránya, hogy a megélés tapasztalatait az életkor miatt szinte bizonyosan a tudattalanba süllyeszti.



 











 



Az ascendensen álló bolygó



Figyelmet kell fordítani az ascendensen pontosan álló (max. 2 fok plusz-mínusz) energia szimbólumra, különösen, ha ez úgynevezett transzcendens bolygó (Uránusz, Neptun vagy Plútó). Születési idô pontosításánál is megbízható információ lehet, mert ez a születés rendkívüli vagy veszélyes folyamatát mutatja.



 



Felnôttkori Én-problémák okai



Az okokat mindig az elsô 6 éves idôszakban kell keresni. Traumatikus és a tudattalanba süllyedt megélések (ha bolygó van az 1. vagy 7. házban) tudatba hozása nehezebb, de a késôbbiekben nagyon ajánlatos.



 



Egy konkrét példa (férfi)



1. Ascendens Rák 17 fok 49 perc, Mars Rák 19 fok 38 perc





 




Születés mintegy 10 nappal a prognosztizált idô elôtt. A születés



korábbi idôpontja az anya erôs fizikai megterhelése miatt.



A gyermek nem sokkal több, mint másfél órás vajúdás után könnyen    és erôteljesen jött a világra.



 



Most már felnôtten is jellemzô, hogy érzelmi kisugárzása erôs (Rák),



érzelmileg agresszív (Mars a Rákban), a visszautasítást nagyon nehezen



tûri. Ugyanakkor mások érzékenységére nehezen tud tekintettel lenni.



Könnyen megbántódik, másokat könnyedén megbánt, de utána erôs



lelkiismeret furdalással küzd. Igen türelmetlen (Mars), ha célját el akarja érni (mint születésekor).



 



2.Megélései az elsô hat évben



3 hónapos korában (életóra még a Marssal állt együtt), magas láz és



eszméletvesztéssel járó görcsös roham, félrenyelés, fulladásos veszély.



Soha nem derült ki, valójában mi okozta, de tiltakozás lehetett.



 



11 hónapos korában (még mindig életóra Mars együttállás) gyomormérgezéssel újból súlyos állapotban került kórházba. Elôzmény: az anya bölcsôdébe adta a betegség elôtt pár héttel. Itt a tiltakozás elég egyértelmûnek tûnik.



 



Éppen 2 éves volt, amikor egy új babysittert kapott, akit nagyon szeretett.



(életóra Rák 25 fok 10 perc) félszextil Jupiterre (Rák 25 fok 35):



tudattalan.



 



1984.júniusában a babysitter felmondott: életóra Oroszkán 5 fok 7 perc,



trigon Hold (Kos 6 fok 8 perc). A kisfiú láthatóan boldogtalan volt miatta.



Pszihológushoz kellett vinni, mert a már szobatiszta gyermek ettôl kezdve rendszeresen bepisilt éjszaka. A probléma mintegy 3 hónapig tartott.



 



1985. tavaszán Oroszlán 8 fok 24 perc, azaz félszextil Merkúr ( Szûz 9



fok 49 )az óvodában magaviselete miatt iskola-érettlennek nyilvánították, emiatt a szeptember elején született gyermek egy évet veszített. Ettôl az idôtôl fogva, ha ideges, még ma is dadog.



 



AnnakEllenére, hogy megfenyítve alig volt (fizikailag soha), a dackorszakot békésen élte meg. Nem volt hisztis, akaratos.



 



3.  Késôbb



1985. elején a szeretett babysitter visszatért a családhoz. Sajnos 1987.



márciusában el kellett küldeni, mert a szülôk távollétében, miközben



a gyermek iskolában volt, öngyilkosságot kísérelt meg. Életóra: Oroszlán 14 fok 49 és félszextil a Szaturnuszra. A Szaturnusz tudattalan megélése a félelemben és a veszteségben érvényesült.



 



1995. decemberében, anélkül, hogy a szülôknek tudomása lett volna,



tartósan elkerülte az iskolát, emiatt kicsapták. Életóra: Szûz 15 fok 22 perc, az a Nap és Szaturnusz együttállás. Innen kezdôdött a tudatos ciklus e két szimbólumból: fizikai Én és a mentális Én. Tulajdonképpen a kényszereket (Szaturnusz) vetette le és önálló akaratát (Nap) érvényesítette.