Csakrák és életerô-tudatosság

Ha megtanuljuk harmonizálni a csakráinkat, könnyebb lesz egészségesen tartani a testünket, lelkünket, megtalálni az egyensúlyunkat és megoldani a problémáinkat.


 



„Az isteni lényeg az erô hét fokozatán keresztül van biológiai rendszerünkbe ágyazva, s ez a tudás elvezet bennünket személyes erônk kifinomult, magas szintû használatához.” (Caroline Myss)



 



A csakrák azok az energiaközpontjaink, amelyek szétosztják és áramoltatják az életerôt a testünkben és tartalmazzák a tanulnivalóinkat, megoldandóinkat.



 



Mik azok a csakrák?



A csakra szó szanszkrit eredetû, jelentése: kerék, energiaörvény, láthatatlan energiaközpont, amelyen keresztül az emberi szervezet több szinten kapcsolódik a környezetéhez, információkat és energiát vesz fel és ad le. Az aurát érzékelni képes látók tölcsérhez hasonló, forgó energiaáramlásként írják le. A különféle gyógyító és bölcseleti irányzatok többsége hét fô csakrát különböztet meg a gerinc, illetve az itt húzódó függôleges energiavezeték (szusumná) mentén, a legfontosabb szervek, belsô elválasztású mirigyek közelében.



 



A legalsó (gyökércsakra) és a legfelsô csakrát (koronacsakra) lefelé, illetve felfelé táguló, az óramutató járásával megegyezô irányban forgó energiatölcsérként képzelhetjük el. A köztük lévô öt másik csakrát a test elôtt és mögött elhelyezkedô, a testtôl távolodva táguló energiatölcsérekként vizualizálhatjuk, melyek a testünkön keresztül találkoznak egymással, miközben (ha egészségesek vagyunk) az óramutató járásával megegyezô irányban forognak – mindegyik csakra más-más sebességgel.



 



Amikor a csakrák nem jól mûködnek



A csakrák élô, energiával teli, energiát befogadó és szétosztó „részeink”, ugyanúgy „megbetegedhetnek”, mint a fizikai szerveink. Ilyenkor az adott csakra alul- vagy túlmûködésérôl beszélünk. Ha a csakra alulmûködik, feladatát nem vagy csak szegényesen tudja ellátni, túlmûködés esetén pedig túl sok energiát fektethetünk a vele kapcsolatos témákba, egyoldalúan azon a szinten éljük meg az életet. A csakrákon átáramló energiák mennyisége és minôsége életszakaszaink függvényében is változik.



 



Amikor a tökéletes egészség és teljes egyensúly állapotában vagyunk, energiánk akadálytalanul áramlik az alsó csakrától a felsô csakráig és vissza, fenntartva az élet folyamatát. Ám az érzelmi, lelki, mentális vagy akár fizikai sérülések energetikai blokkokat hozhatnak létre ebben a finom hálózatban, lelassítva és megtörve ezáltal az energia szabad áramlását.



 



Amikor egy-egy csakrán nem áramlik keresztül a megfelelô mennyiségû és minôségû finomenergia, a csakra mûködése megakad, ez pedig a csakra uralma alatt álló szervek alul- vagy túlmûködését, megbetegedését idézheti elô. Mivel a csakrák egymással szoros kapcsolatban álló energiaközpontok, az egyik csakra blokkja a többire is negatív hatással van, általános energiahiányt, gyengeséget, az egyensúly megbomlását okozhatja. Ezért fontos a csakrákat összefüggô rendszerként szemlélni, és a gyógyítás során a szervezet (test-lélek-szellem) egészét szem elôtt tartva összahangban alkalmazni a különféle gyógymódokat (szellemi tudatosság, lelki szinten az érzelmek gyógyítása és megélése, fizikai szintû gyakorlatok, pl. jóga, sport, tánc, energetikai gyakorlatok, pl. szintén jóga, légzôgyakorlatok stb.).



 











 



Csakrák és feladatok



Az összetett mûködésû csakráknak azonban nemcsak testi, szervi vetületük létezik, hanem kifejeznek lelki, szellemi tartalmakat, sôt tanulási fázisokat, megoldandó feladatokat az emberi életcikluson és azon túl. Egy-egy csakra környékén beállt energiablokk bár szervi tünetet is okozhat a fizikai testben, sokszor még alapvetôen ki nem élt vagy meg nem valósított lelki tartalmat, megoldandó feladatot is jelez.



 



A csakrák közül az alsó három: a gyökércsakra, a szexcsakra és a napfonat csakra hordozzák a leginkább „földi” és anyagi, fizikai síkú tanulnivalóinkat.



A csakrák sorában középen lévô szívcsakra az égi és földi energiák közötti egyensúlyt biztosítja és a legfôbb tanulnivalónkat segít elsajátítani: a szeretetet.



 



A három felsô csakra, a torok-, harmadik szem és koronacsakra az égi minôségek kifejezésével kapcsolatos, ezek teszik lehetôvé a szellemi energiák lehozását a fizikai síkra.



 



A csakráink kifinomult rendszerével való munka nagyban elôsegíti az életünk szintjeivel kapcsolatos tudatosság megszerzését: mélyebben megérthetjük a fizikai, lelki és szellemi jellegzetességeinket és tanulnivalóinkat. Nemcsak a testi és lelki szinten jelentkezô problémáinkhoz és megoldásukhoz juthatunk sokkal közelebb, hanem az életben bejárt utunk egyes állomásait, tanulási fázisait is tudatosabban tudjuk majd kezelni.



Fontos, hogy az energiarendszerünkre is úgy tekintsünk, mint egy gondozást és karbantartást igénylô, kifinomult rendszerre és tanuljuk meg, hogyan kell vele bánni. Ebben segít, ha megismerjük, milyen témák és feladatok tartoznak egy-egy csakrához. A csakrák harmonizálásához jó szolgálatot tesznek egyes jóga ászanák, mantrák, légzôgyakorlatok és más olyan tevékenységek, mint például a meditáció, megerôsítések, testmozgás.