Fognövesztés felnôtt korban? A legújabb aligátorkísérletek ezt is lehetôvé tehetik

Elképzelhetô, hogy az aligátorokon végzett ôssejtkísérletek eredményeképp idôs korban sem lesz majd szükségünk mûfogsorra, mivel képesek leszünk teljesen új fogakat növeszteni.


 



A kutatást a Dél-Kaliforniai Egyetem patológus professzora, Cheng-Ming Chuong vezeti, akinek sikerült megállapítania, hogy minek köszönhetô az, hogy az aligátorok életük végéig képesek váltani a fogazatukat.



“Egy speciális ôssejt teszi lehetôvé az aligátorok számára fogaik folyamatos megújítását” – mondta a professzor.



“Az embereknek csak kétféle fogazatuk van, a gyermekkori tejfog és a felnôttkori csontfog. Szeretnénk pontosan meghatározni, hogy melyek azok az ôssejtek, melyek beindíthatják az újbóli fognövekedést azoknál a felnôtteknél, akik valami miatt elvesztették a fogaikat. Ahhoz azonban, hogy ezt megtehessük, meg kell vizsgálnunk a többi olyan állatot is, melyek képesek új fogakat növeszteni és rá kell jönnünk arra is, hogy ez a képesség miért korlátozódik csak egy alkalomra az embereknél.”



Míg a legtöbb emlôs képes élete során többször is megújítani fogazatát, addig az ember mindössze egyszer esik át ilyen változáson. Ez azért különös, mert a kutatások szerint még hosszú ideig megtalálhatóak azok a szövetek a szervezetben, melyek a fogak növekedésében kulcsfontosságú szereppel bírnak.



 











 



A tudósok azért tartják remek alanynak a kutatásokhoz az aligátorokat, mert annak ellenére, hogy hüllôk, fogaik hasonlóképpen nônek és helyezkednek el állkapcsukban, mint az emberi fogak. Egy átlagos aligátor élete során akár 50 alkalommal is képes teljesen megújítani fogazatát. A világ egyik legnagyobb orvosi szenzációja lenne, ha erre az emberi faj is képessé válna, de addig még sok kísérletezés vár a kutatókra.



“Egyelôre a tervek szerint halad a munka. A következô lépés, hogy megpróbáljuk kinyerni a megfelelô ôssejteket az aligátorok szervezetébôl és laboratóriumi körülmények között megpróbálunk fogakat növeszteni a segítségével” – tette hozzá Randall B. Widelitz patológus professzor.