Hippokratész asztrológiája: a jegyek alaptermészetei

A jegyek elemeihez különbözô alaptermészeteket társíthatunk. Ez az alaptermészet az adott elem képviselôiben mindig megtalálható. Az idôszámításunk elôtti 4.-5. században élô görög orvos, Hippokratész határozta meg elôször a négy alaptermészetet, késôbb fedezték fel ezek párhuzamait a négy ôsi elemmel.

A négy alaptermészetet a négy testnedv arányai alapján határozta megHippokratész. Ezek a testnedvek pedig: sárga epe, fekete epe, vér, nyál.



 



A négy alaptermészet



 



Kolerikus



 









Ide tartoznak a tûz-jegyek, a Kos, az Oroszlán és a Nyilas. A tûz-hangsúlyos ember dinamikus, tettre kész, bátor és szenvedélyes. A kolerikus szó eredete pedig a “chole”, azaz a “sárga epe” szóból származik. Az epét a Mars uralja, a Mars pedig tüzes égitest. A tüzes jegyek hajlamosak a hirtelen haragra, ami szimbolikusan az epéhez köthetô. A magyar nyelv ezt kitûnôen megfogalmazza a “forr az epéje”, “epés megjegyzést tesz”, “epét köp mérgében” kifejezésekkel.



 



Melankolikus



 



A melankolikus jegyek a földes jegyek: Bika, Szûz, Bak. Ezen jegyek hangsúlyossága a szülött radixában kitartást és megbízhatóságot kölcsönöz. A szó eredete: “melaine chole”, vagyis a fekete epe, ami a lépben található. A lép szaturnuszi uralom alatt álló szerv, a Szaturnusz pedig föld jellegû planéta. A föld jegyek hajlamosak “emészteni magukat”, ami utal a hasi szervek és a lép érintettségére.



 



Szangvinikus



 



A szangvinikusok a levegôs jegyek, azaz az Ikrek, a Mérleg és a Vízöntô. A levegô-hangsúllyal rendelkezô egyének intelligensek, érdeklôdôk és barátságosak. A szangvinikus elnevezés eredete pedig nem más, mint a latin “sanguis” szó, ami vért jelent. A véredényeket és a vérkeringést a Merkúr irányítja, ami levegôs bolygó (magát a vért a Nap és a Mars). A szangvinikus jegy-hangsúllyal rendelkezô embert “hajtja a vére”, sokszor olyan dolgokba is, amelyeket késôbb megbán.



 



Flegmatikus



 



A flegmatikus típusba a víz-jegyek sorolhatók: a Rák, a Skorpió és a Halak. A víz-domináns embertípus együtt érzô, befogadó, misztikus és ragaszkodó. A flegmatikus kifejezés a “phlegma”, azaz “nyálas, nyálkás” szóból származik. A nyál Hold-jellegû testnedv, hiszen mindkettô erôsen kötôdik a vízhez. A vizes-típusok diszharmóniában gyakran “szétfolyó” természetûek, lehatárolódási gondokkal küzdhetnek.