Hogy vedd rá, hogy rendet rakjon?

Jó a kérdés? Akinek rendes gyereke van, az rendetlenebbet szeretne; akinek meg rendetlen, az elcserélné egy pedánsabbra. Persze nem, de néha mégiscsak igen.
Szögezzük le: a rendrakás (vagy nem rakás) semmilyen viszonyban sincs a belsô összeszedettséggel, tehát pusztán abból a célból traktálni a gyerkôcöt a pakolással, hogy â??ugyanmáâ?? milyen felnôtt lesz így belôled?!â? teljesen felesleges. Az viszont igaz, hogy a külsô rend hat: kifelé és befelé is, és a mikro rend pl. a szobában, íróasztalon segít meglátni és betartani a makrót: az iskoláét, a társadalomét.


 




Szögezzük le: a rendrakás (vagy nem rakás) semmilyen viszonyban sincs a belsô összeszedettséggel, tehát pusztán abból a célból traktálni a gyerkôcöt a pakolással, hogy ’ugyanmá’ milyen felnôtt lesz így belôled?!” teljesen felesleges. Az viszont igaz, hogy a külsô rend hat: kifelé és befelé is, és a mikro rend pl. a szobában, íróasztalon segít meglátni és betartani a makrót: az iskoláét, a társadalomét.



 




 



Típusok és szokások



A rend két korszakban kritikus: kis korban, amikor a játékokkal van teli nemhogy a lakás, de az egész kerület. és kamaszkorban, amikor a szobába egyszerûen kupi van. Nincs jobb szó rá.



 



Vannak rendesnek induló, majd eltérülô típusok. ôk azok, akik a környezetük nagyban befolyásol, ezért az elvárásoknak megfelelôen „ellazulnak”, mert az a divat. Ez kamaszkorban különösen látványos.



 



Aztán vannak azok, akiknek mindig is bajuk volt az elpakolással, mert egyszerûen nem látják, hogy ami van körülöttük, az nem jó úgy. Tényleg nem zavarja ôket, nem a mi bosszantásunkra ilyenek, hanem mert így mûködnek.



 



És vannak a kis rendesek. Ez a cikk nem róluk szól.



 











 



Kire ütött?



Két ütôs megállapítás kívánkozik ide: a gyerek utánoz, és kamaszkorában azt ismétli, amit kiskorában csinált, tanult. Innen mindenki jól láthatja, mire számíthat. Ha viszont az asztrológiai szálat is belefonjuk –márpedig miért ne tennénk- egy kissé átszínezôdik a kép, mint mindig, hiszen elôjönnek a gyerek személyes vonásai is, jelen esetben a saját rend-igénye, ha van.



 



A rend-igényt a Holdhoz kapcsoljuk: amilyen jegyben áll, olyan a viszonyulás bármiféle szisztémához, átvitt értelemben is. A Hold elhelyezkedésed a gyereked horoszkópjában itt tudod megnézni, miután megadtad az adatait: ugrás Bolygóállás kalkulátor-ra.



 



 



A földies holdak (BIKA, SZûZ, BAK) a legrendszeretôbbek, talán néha túl pedánsak is, és inkább azt veszik zokon, ha belemásznak a saját „rendjükbe”. Biztonságot ad számukra bármely szabály és igénylik is ôket. Lehet, hogy kialakítják a saját menetrendjüket, de attól még az követhetô. Velük etéren nincs nagy gond, ha van, akkor elemi igényük sérült és erre reagálnak szomorú nemtörôdömséggel.



 



A vizes holdak (RÁK, SKORPIÓ, HALAK) magatartása változó: hol maguktól igénylik a rendezett viszonyokat, hol teljesen átesnek a ló túloldalára. Nehezen meggyôzhetôen, nehezen motiválhatóak. A segítséget értékelik a legtöbbre: vegyünk részt a pakolásban velük. Majd pedig találjunk ki egy jutalmat magunknak, szintén közösen. A racionális érvek (fiam nem férek el a szobádban a porszívóval) fabatkát sem érnek. Az együttérzés és együttmûködés viszont nyerô!



 



A tüzes holdak (KOS, OROSZLÁN, NYILAS) nagyon rafináltak: ôk azok, akik meg sem látják a felfordulást, viszont kihívásnak veszi a rendcsinálást, ha van benne egy kis játékosság. Pl. játsszuk azt, hogy minden kék kockát beleteszünk egy dobozba, vagy nézzük meg, hogy mutatnak azok a könyvek mind együtt a felsô polcon. A legjobb, ha a szoba is átrendezésre is kerül, az ám a móka! Sokat segít, ha vannak nagy, mindent elnyelô dobozok, mert sok türelem még játék közben sem jut a pakolászásra.



 



A levegôs holdak (IKREK, MÉRLEG, VÍZÖNTô) ad hoc pedáns alkat: ha rájön a mizéria akkora rendet vág, hogy az csak na. Aztán hetekig, hónapokig semmi. Rájuk hatnak az észérvek, és fôleg a példa: mondjuk azt a gyerkôcnek, hogy ma rendbe teszem a konyhaszekrényt, holnap pedig te tedd rendbe a szobádat. Ha kisebb még, akkor a példa elég jól hat, ha mégsem, akkor mozgósítani kell a pajtásokat: együtt hatékonyabbak. Lehet olyan egyességre jutni, hogy csinálhatnak jó nagy felfordulást, ha a végén a rend is makulátlan lesz, sôt ezt jövô héten is megismételhetik. Visszautasíthatatlan ajánlat!