Mély relaxáció

Mindannyian ösztönösen tudjuk, hogy a szellemi csúcsteljesítmény a relaxációból ered, mivel a szellemi világosság és az alkotó pillanatok csúcspontjaira a könnyedség, gördülékenység a jellemzô: a problémák, melyeket túlerôltetünk hónapokon át, hirtelen maguktól megoldódnak egy felszabadult pillanatban, és felkiáltunk, â??Miért nem láttam én ezt eddig â?? olyan egyszerû!â?.


Összehasonlításképp, azokon, akik szellemileg erôlködnek az izomfeszültséget lehetne tanulmányozni – gyötrôdnek a székükön, grimaszolva, gyûrötten. Ugyancsak, mint azt már láttuk, a “twilight tanulás” és a “szupertanulás”-ról szóló tanulmányok kimutatják, hogy akkor tudjuk a leghatékonyabban feldolgozni az új információkat, és akkor tudunk tisztán gondolkozni, amikor el vagyunk lazulva.



De nehéz jó relaxációt elérni. A relaxációs módszerek, mint a Progresszív Relaxáció, az Autogén Relaxáció és a meditáció bizonyos erôfeszítést és fegyelmet követelnek, a siker garanciája nélkül. Tény, hogy sok szakember úgy véli, hogy legtöbbünk még soha életében nem tapasztalt teljes ellazulást, tehát nincs is arról valódi elképzelésünk, hogy milyen is az, sem ötletünk, hogy hogyan érjük el, hogy a testünk létrehozza ezt az állapotot.



 



Viszont a flotációs tartály meleg keserûsójában, a gravitáció húzása nélkül, az izmai természetesen bontakoznak ki, mint a kínai papírvirágok a vízben, hajlékonnyá és rugalmassá válva. Néhány kísérlethez izomfeszültséget vizsgáló elektromiogrammot (EMG) használtak, hogy összehasonlítsák azokat a csoportokat, akik csak lebegtek azokkal a nem-lebegô csoportokkal, akik különbözô relaxációs módszerekkel lazultak el. Mindegyik kísérletben a lebegôk rövid idô alatt sokkal jobban ellazultak, mint a nem-lebegô csoportok. Lényeges, hogy az egyik tanulmány szerint ez a feszültség csökkenés megmaradt még a lebegés után három héttel is.



 











 



Tulajdonképpen, az összes bizonyíték azt mutatja, hogy a lebegés hatékonyan és automatikusan kiváltja a küzdj-vagy-repülj reakció tükörképét, a relaxáció reakciót. Ez a reflexív reakció magába foglalja a szívfrekvencia, a vérnyomás csökkenését, változásokat az agyhullám aktivitásában és izom ellazulásban, a csökkentett oxigénfogyasztást, a stresszel összefüggésben lévô biokémiai anyagok csökkenését, és az olyan biokémiai anyagok megnövekedett kiválasztását, amelyek a testet feltöltik komfortérzettel, örömérzettel, biztonságérzettel, és szellemi világossággal.



 



Míg a küzdj-vagy-menekülj (fight or fly) reakció felhasználja az energiát és cselekvést vált ki, a relaxáció reakció energiát takarít meg és a gondolkozást vált ki. A kutatások szerint a lebegés könnyedén aktiválja ezt az egészséges reakciót. Fine és Turner, az Ohio-i Orvosi Egyetemrôl (Medical College of Ohio), azt mondja: ”Ezeknél a (más relaxációs) módszereknél az egyén kierôszakolja magából a relaxációt néhány belsô stratégiát felhasználva, külsô visszahatással vagy anélkül arra vonatkozóan, hogy sikeres volt-e a stratégia. Ezzel szemben a (flotációs tartály) relaxáció a környezetet használja fel, hogy létrehozza az ellazulást, miközben az egyén passzívan éli meg a folyamatot….. A tartály által nyújtott könnyed, passzív ellazulásnak az irányított, ismételt átélése elônyt jelenthet a többi módszerrel szemben, ami próba és tévedés módszert igényel, ahhoz hogy elérje a mély relaxáció állapotát.”