Pre- és probiotikumok hatása az ételallergiára

A probiotikumok hasznos baktériumok, amelyek különbözô élelmiszerben találhatók. Ha az ember megeszi ôket, akkor ezeket az egészséges baktériumokat hozzáadja a bélflórájához. A hasznos baktériumok megakadályozzák az élesztô- és betegségkeltô baktériumok megtelepedését. A hasznos bélbaktériumok ezen kívül K-vitamint is termelnek, és az immunrendszerre is jótékony hatással vannak. A probiotikumokhoz tartoznak a Lactobacillusok és a Bifidobaktériumok csoportjához tartozó baktériumok.

A prebiotikumok áthaladnak az emésztôrendszeren, és segítik a jó baktériumokat a fejlôdésben, a probiotikumok tápanyagai.



Ötéves, észt gyermekek körében, akik allergiások voltak, kevesebb Bifidobaktériumot találtak a székletükben, mint azoknál, akik nem voltak allergiások. A Clostridiumok aránya allergiásoknál nagyobb volt, mint a nem allergiásoknál, a Bifidobaktériumok aránya éppen ellenkezô volt. Japán gyermekek esetében, akik korán allergiások lettek, más Bifidobaktérium törzset találtak, mint a kontroll csoportban. Ebbôl is látható, hogy a probiotikumok hatással vannak az allergiára.










A tanulmányok többsége atópiás ekcémára (allergiás bôrgyulladással járó betegség) koncentrált. Néhány korábbi tanulmány kimutatta, hogy a probiotikumok enyhítették az atópiás ekcémát. Olyan eredmények is születtek, miszerint a placebót kapott kontroll csoportnál is enyhültek a klinikai tünetek. Sajnos különbözô pro-és prebiotikumokkal végeztek vizsgálatot, így nehéz kideríteni, hogy pontosan mely Lactobacillus vagy Bifidobaktérium törzs az, amely az allergiás tüneteket enyhíti.



A legnagyobb átfogó tanulmányban 1223 anya vett részt, akiknek nagy volt az allergiás rizikójuk. Mind a szülés elôtt az anyák, mind a szülés után két évvel a gyermekek probiotikumokat és prebiotikumokat kaptak. Sokkal kevesebb atópiás betegséget észleltek ennél a csoportnál, mint a placebót kapottakénál. 30%-al sikerült az atópiás dermatitist (bôrgyulladást) csökkenteni a probiotikumok és prebiotikumok adásával.



Más randomizált, kontrollált tanulmányban egyéb probiotikumot adtak a gyermekeknek közvetlenül a szülés után - váratlan eredmény született: Nôtt a túlérzékenység gyakorisága a placebóval kezelt csoporttal szemben.



A probiotikumok stimulálják a még éretlen immunrendszert, és enyhe gyulladást váltanak ki, amellyel az allergiás immunválaszt csökkentik. E baktériumok olyan szabályozó/ közvetítô anyagok kiválasztását serkentik, amelyek által az allergiás tünetek enyhülnek. Ez a hatás csak átmeneti, csak addig tart, míg a probiotikus baktériumok megtelepednek a belekben.



A Current Opinion In Allergy and Clinical Immunology szerint a probiotikumok növelik az IgA termelést, és megváltoztatják a bélhámsejtek átjárhatóságát. Az IgA jelentôsége abban rejlik, hogy semlegesíti a bél lumenében (nyílásában) található antigéneket, így csökkenti a bél antigén terhelését, valamint csökkenti az antigének átjárhatóságát a lumenbôl a bélhám felé.



A legújabb tanulmányok a probiotikumok és a prebiotikumok szerepét illetôen csak szerény eredményt mutatnak. A hatás változó, a különbözô törzsek alkalmazása, a kezelés hosszúsága és módja esetén. Megelôzésképpen probiotikumok adhatók a késôi terhesség idôszakában, illetve még sokkal késôbb is, szülés után, eltérôen a jelenlegi gyakorlattól.



forrás: www.dietinfo.hu