Szülô-gyerek kapcsolat: az Ikrek-Szûz páros

Ezt neked is látnod kell, ha te vagy a csemetéd (esetleg az apukája) Ikrek vagy Szûz.

Fejben erôsek, remek beszélgetôtársak, ez meglepôen korán kiderül és mindvégig mûködik. Bár nagyon eltérôen gondolkodnak. Egyiküknek sem erôssége az érzelmek kimutatása, ezt együtt fogják gyakorolni ki-ha-én-nem alapon.


 



Ha a gyerek a Szûz és a szülô (aszcendense) Ikrek



Ez a könnyebb opció, hiszen a szülô rugalmas és nyitott érdeklôdéssel figyeli gyermeke 8szellemi) fejlôdését. Nagyon hasznos a közösen költött mese, a szintén együtt varázsolt képzeletvilág szerepjátékkal. A gyerek nagyon örül, hogy a szülôt érdekli, hogy mi van vele, képben van az ismerôseit illetôen, csak folyton elfelejt valamit vele kapcsolatban: hol az edzéspénzt odaadni, hol a szülôire elmenni. A csemete hamar észleli, hogy a szülô kissé szétszórt és következetlen is, ami a biztonságérzetét nem kellôen támasztja alá. Igyekszik hát még rendesebb és még felnôttebb gyerekként viselkedni, hogy ne legyen vele gond. Ez azonban nem a szép, szabad gyerekkor felé viszi. A Szûz gyerek testtudatossága már pici korban is páratlan akár fogyókúrázásról, akár tisztálkodásról van szó, ebben sokat segíthet a szülônek, aki Ikrekként hajlamos kizárólag a fejével azonosítani magát. A gyerkôc fegyelemre és rendszerességre is tanítja a szülôt, ha akarja, ha nem, mert ugyan a gyerek elég rugalmasnak tûnik, ámde idônként nagyon tud sztrájkolni (ha már végképp aláásva érzi a rendet maga körül). A Szûz gyermek hálás, ha kap feladatot, illetve egyenrangú beszélgetô társnak nézik már ovis kortól, ami az Ikrek szülônek nem esik nehezére. Minél több helyzetet próbálhat ki, annál jobban ráérez majd a komfortzónája határaira, ami felnôtt korban jól fog jönni.  Bíztassuk, szeretgessük, babusgassuk, kényeztessük: hadd érezze, hogy ô értékes és fontos!



 











 



Ha a gyerek az Ikrek és a szülô a Szûz (aszcendensû)



Az örökmozgó, nyughatatlan, rossz alvó csemete korán fejtörést okoz a kényelmesebb, lassúbb, megfontoltabb szülônek. Úgy érzi, jó nagy feladatot kapott, amikor le kell foglalnia, vagy épp meg kell fékeznie mindenre kíváncsi utódját. Nos, igen. A legjobb recept, ha észérvekkel operál: elmagyarázza, hogy mit miért (ne), és a szabályokat együtt határozzák meg. Ez mûködni fog és máris le lehet pihenni. Szerencsére ez a gyerek túl sok szórakoztatást nem igényel, mert feltalálja magát, a lényeg, hogy legyenek játszótársak! A Szûz szülô nehezen viseli, hogy gondosan felépített koncepciói és tervei rendre szemetesben végzik, mert az Élet fenekestôl felfordult a bohókás gyermek érkezésével. Nos ez így is marad. Valamelyest hat persze a gyerekre a szülô komfortigénye, de nem akar mindenképp és mindig alkalmazkodni. ô laza és fel sem merül benne, hogy feszültséget okoz, dehogy csinálja ô ezt direkt! Ennyire nem elôrelátó, nem úgy a szülô! Akinek pedig pont a spontaneitást kell megtanulni, mégpedig minél elôbb, annál jobb. Tessék erônek erejével követni a gyerek érdeklôdését, barátait, mégha ez egy állandóan változó rendszer is. Csak így tud élénk maradni a párbeszéd, ami a nyugodt kamasz-évek garanciája. Fontos lecke mindkét fél számára az érzelmi élet átélése: sokat sírjunk-nevessünk együtt és a szülô ne takargassa az érzéseit a gyerek elôl, inkább élje meg és pár szóval magyarázza el ôket. Persze ehhez az kell, hogy maga is tisztában legyen velük.