Állás: keressünk nyáron egyáltalán?

Tombol a nyár, és már javában zajlik a nyári szabadságolások idôszaka. Álláskeresôk természetesen ilyenkor is szép számmal akadnak â?? a kérdés már csak az, mennyire jár szerencsével, aki épp most szeretné feltérképezni a lehetôségeket, megpályázni a kiszemelt pozíciókat és elhelyezkedni. Ami mindenképpen jó hír az álláskeresôknek: a piacon a nyár nem feltétlenül jelent egyet az eseménytelenséggel és az eredménytelenséggel, pedig gyakran épp ettôl tartva nem mernek lépni az ügyben.


 



Felére esnek vissza a pályázatok



“Nyáron a pályázások száma érezhetôen visszaesik. A más idôszakban, naponta átlagosan, pozíciónként beérkezô négy álláspályázat helyett mindössze kettôt kapunk az álláskeresôktôl. A szabadságolások miatt ilyenkor kissé megtorpan a piac lendülete is, valamennyivel hosszabb idôbe is telik, mire a jelölt visszajelzést kap a cégektôl. Ugyanakkor az is jellemzô, hogy vannak szép számmal a már szeptemberi munkakezdésre készülô cégek közül olyanok is, amelyek épp nyárra idôzítik az újak interjúztatását és felvételét. Ebben az idôszakban, a termelés leállásával az új munkakör betanulására is lényegesen több idô juthat”- magyarázza Greguss Csaba, a Grafton Recruitment ügyfélkapcsolati vezetôje. A szakember azt is hozzátette: a késôbbi idôpontra halasztódó céges visszajelzések a nyári idôszakban teljesen normálisnak mondhatók.



 











 



Két hét visszajelzés nélkül: még nem jelent elutasítást



A gyakorlatban ez annyit jelent: míg az álláskeresés tavaszi és ôszi fôszezonjában általában két, visszajelzés nélkül eltelt hét után az álláskeresôknek az esetek többségében el kell fogadniuk, hogy nem ôk lesznek a befutók, nyáron azért még van esélyük rá, hogy késôbb interjúra hívják be ôket. Mindenképp érdemes tehát a nyár sûrûjében is állásokra pályázni. “Az elôbb említett, visszafogottabb álláskeresôi érdeklôdés miatt a konkurencia sem akkora, mint egyébként lenne. Ez pályázóként mindenképpen elôny”- magyarázza Greguss Csaba. A szakember úgy látja: a frissdiplomások körében is kétféleképpen vágnak neki a nyári álláskeresésnek – míg egy részük inkább a nyaralást választja, van, aki már a szeptemberi munkakezdésre összpontosít. Megnyugtatásul közli: egy nyaralás azért még beleférhet, nincsenek semmirôl lekésve.



 



Pörgôsen telnek a hétköznapok a Human Matrix személyzeti tanácsadó szombathelyi irodájában. A cég munkatársai kevéssé érzékelik a piac lassulását. Éppen ellenkezôleg, náluk munkatársak és állást keresôbôl sincs hiány, amit a szakember több környékbeli beruházással magyaráz. “Csupán a hétfôtôl szerdáig tartó, rövid idôszakban 20 állásajánlat futott be különbözô cégektôl, a HR, a logisztika és a mérnökség területén egyaránt. Nem egyedi esetekrôl van szó. Ez az aktív érdeklôdés jellemzô a cégek részérôl már hetek-hónapok óta” – magyarázza Katona Izabella, a cég ügyvezetôje. Arra is akad példa, hogy az új munkatársat keresô cég a nyári hónapok dacára is villámgyors visszajelzést és listát vár a jelöltekkel kapcsolatban. Egy cég például éppen mérnökségi területre keres új munkatársat. A jelölteknek gyorsan kellett magukat aktivizálniuk, mert a megbízó alig egy hét alatt szeretne döntést hozni és pontot tenni az ügy végére. Katona Izabella azért hozzátette: a szabadságolások miatt összességében mégis hosszabb álláskeresési folyamatra és ugyancsak hosszabb átfutási idejû visszajelzésekre számíthatnak az álláskeresôk.



 



Duplájára nô az átfutási idô



Mindezt Szekeres Kata, a Manpower toborzási és marketing vezetôje is megerôsítette.”A piac a lassulás ellenére azért nem áll le, úgyhogy mindenképp érdemes ilyenkor is pályázni, állást keresni. Technikusi, értékesítôi, középvezetôi állásokat például ilyenkor is rendszeresen hirdetnek a cégek, ám a csúcsszezonban szokásos, 4-6 hetes átfutási idô helyett akár 2-3 hónapra is számíthatnak az álláskeresôk.”