Ha kövérnek érezzük magunkat, az sokkal rosszabb, mintha azok is vagyunk

A magukat kövérnek képzelô fiatalok életminôsége rosszabb azokénál, akik valóban túlsúlyosak. Ezt a következtetést vonta le a Robert Koch Intézet által a gyermekek és fiatalok körében végzett egészségügyi felmérése (KiGGS), melyet Barbel-Maria Kurth és Ute Ellert adott közre a Deutsches Örzteblatt International legfrissebb számában.


A KiGGS-tanulmány során csaknem hétezer 11 és 17 év közötti fiút és lányt mértek meg, és kérdezték ki ôket a testalkatukkal kapcsolatban. Mindegyikük kitöltött egy kérdôívet az életminôségére vonatkozóan is. Az elemzések azt mutatták, hogy a fiatalok nagyjából háromnegyede normál testsúlyú. A lányok majdnem 55 %-a, míg a fiúknak csak a 36 %-a vélte úgy, hogy túl kövér, pedig mindössze 18 %-ukról lehetett elmondani, hogy valóban túlsúlyos.










Az életminôség rosszabb a túlsúlyos fiatalok esetében. Ez nagymértékben kapcsolódik az önértékeléshez. Ha úgy vélik, hogy túlságosan kövérek, azzal romlik az életminôségük a valóságos testsúlyuktól függetlenül, különösen a lányok esetében. Ha normálisnak érzik a testsúlyukat, akkor a normális súlyú gyerekekével megegyezô az életminôségük, még akkor is, ha a testsúlyuk valójában a normálistól eltér. A magukat kövérnek tartó fiatalok száma sokkal nagyobb ütemben növekszik, mint azoké, akik valóban elhízottak.



Egy kapcsolódó cikkben Johannes Hebebrand rámutatott, hogy a fiatalokra meglehetôs társadalmi nyomás nehezedik, hogy maradjanak vékonyak. Szerinte figyelemre méltó, hogy a megkérdezettek 40 %-a gondolta, hogy a testsúlya normális, a sovány ideálkép és a kövérek megbélyegzése ellenére.



forrás: www.dietinfo.hu