Immunrendszer – védekezni tudni kell

Az immunrendszer a szervezet veleszületett és szerzett védekezômechanizmusa. Az immunrendszer több funkciót is betölt: elpusztítja az ártalmasnak ítélt élõ organizmusokat, semlegesíteni képes bizonyos mérgezõ anyagokat, lebontja az öreg sejtjeinket az újjáépítéshez, méregteleníti és tisztítja a testet, védekezõ anyagokat halmoz fel, immunissá képes tenni a szervezetet bizonyos már leküzdött antigének ellen.

Az immunrendszerünk, fô védôbástyánk gyengülését azonnal megérezzük: úgy érezzük, mintha mindig fáradtak lennénk, fizikai teljesítô képességünk romlik, fogékonnyá válunk egyes betegségekre. Ez csak egy kis ízelítô a sokféle tünet közül.



Immunrendszerünk állapotáért nagyon sokat tehetünk mi magunk is. Azzal, hogy hogyan táplálkozunk, milyen és mennyi folyadékot veszünk magunkhoz, mennyit mozgunk, mennyi idôt fordítunk a kikapcsolódásra, testi-lelki regenerációra és mit teszünk azért, hogy értékes tagjai legyünk a minket körülvevô szûkebb és tágabb környezetünknek.









Immunrendszerünk állapota visszajelzést ad számunkra arról, hogyan bánunk magunkkal, ezért, ha valami nincsen rendben, ne csak várjuk, hogy majd csak lesz valahogy, hanem tegyünk is érte!



A védelmet több fronton is támogathatjuk. Egyrészt a táplálkozásunkkal (vitaminok, sok folyadék, ásványi anyagok, rostok...stb), másrészt az elengedhetetlen mozgás segít nekünk abban, hogy a rendszer megfelelôen mûködjön.


Nagyon távol kerültünk a természettôl. Gyakorlatilag mindenkinek szükséges lenne, hogy idôszakonként idôt adjon a szervezetének arra, hogy utolérje magát. Folyamatosan végzi ugyan a számára szükségtelen és mérgezô anyagok eltávolítását, elszeparálását, azonban gyakran alulmarad ebben a küzdelemben. A "TÚL SOK" az, amellyel nem bír hosszútávon. Túl sok zsíros, finomított étel, túl sok cukros üdítô, túl sok munka, túl sok stressz, túlságosan szennyezett víz, levegô... stb.



Többféle módszer, gyakorlat létezik ezeknek az öntisztulási, regenerálódási folyamatoknak a segítségére. Nyilván nem létezik egyetlen üdvözítô, mindenkinek meg kell találni azt, amelyik számára a legjobb. A következô hónapokban  sorba vesszük a lehetôségeket, ezzel is bátorítva mindenkit, hogy figyeljen többet magára! Ha testünk állapota kielégítô, akkor immunrendszerünk is jól tudja végezni a feladatát.



Elsôként a böjt testünkre gyakorolt hatásait vizsgáljuk meg. Mi lehet az oka annak, hogy már évezredek óta alkalmazott módszer, egyaránt jó eredményeket lehet elérni vele a megelôzésben és a már kialakult betegségekben (gyógyböjt) is? Miért írja elô minden nagy vallás a böjtöt? Miért böjtöl ösztönösen egy gyermek, ha beteg, vagy miért tesznek ugyanígy az állatok?



Sok-sok kérdés, amelyekre érdemes megkeresni a válaszokat. Hátha nekünk is javunkra válnak.



Amikor a test tiszta, már csak egy feladat van hátra. Tisztítsuk meg a gondolatainkat is. Egyre több tanulmány foglalkozik az immunrendszer és psziché közötti kapcsolattal. Bizony a gondolataink is beteggé tudnak tenni. Régóta ismert és az orvostudományban is elfogadott, hogy pszichoszomatikus betegségek léteznek, sôt egyre többen vannak azon a véleményen, hogy a legtöbb betegségnek lelki okai vannak. Takarítsuk ki tehát a lelki szemetesünket is! Minden harag, sértettség, megbántottság, irigység és bosszúvágy csak saját magunknak árt, ne hurcoljuk magunkkal ôket, hanem tanuljunk belôlük és hadd menjenek!


Ha mindezek mellé még a mozgást is odakerül, akkor teljes lesz a kép. Nem kell megerôltetô és nagy ügyességet igénylô sportágakra gondolni. Kezdetnek megteszi a rendszeres  (heti 3-4 alkalom) séta, lassú kocogás, úszás, vagy biciklizés. Késôbb, ahogy egyre edzettebbek lettünk, lehet változtatni a terhelésen, de a fokozatosság elvét be kell tartani.



Nemcsak immunrendszerünk lesz hálás a  változásokért!



forrás: www.dietinfo.hu