Négy dolog, amivel biztosan elrontod a párkapcsolatodat

Tuti, instant és ráadásul univerzális recept nem létezik a harmonikus párkapcsolatokra. Ugyanakkor vannak irányvonalak és útjelzôk, amik segítséget nyújthatnak. Ez kicsit olyan, mintha szeretnél megfôzni egy ételt. Ismered a hozzávalókat is. De fogalmad sincs a pontos arányokról. Ráadásul módosíthatsz is akár a fûszerezésen, akár bizonyos összetevôket lecserélhetsz egészségesebbre, hogy minél inkább megfeleljen az ízlésednek. Jelen esetben ez azt is jelenti, hogy a kapcsolat két ember ízlésétôl függ, nektek kell kitalálni, számotokra mi a megfelelô.


 



Most nézzük meg, hogy mik azok, amiket jó ha kihagysz, mert elronthatod vele kívánt végeredményt.



 



1. Nem osztod meg az érzéseidet a másikkal



Legyen szó akár a pozitív, akár a negatív érzelmekrôl. Hosszú ideje boldog kapcsolatban élô párokat vizsgálva azt találták, hogy a kapcsolatban a pozitív és negatív érzelmek aránya 5:1-hez. Ne ess abba a hibába, hogy „A másik úgyis tudja, hogy…” ízlett a fôztje, vonzó az új ruhájában, jól esett, hogy elvitte a gyerekeket az edzésre…



 



Ugyanakkor az is fontos, hogy a negatív érzéseidet is megoszd, mert az is építheti a kapcsolatot. Például biztosan találkoztál már azzal, hogy megbeszélitek, hánykor találkoztok. Aztán rádír a másik, hogy bocsi, valami akadt még egy kis elintézni valója, 1 órával késôbb ér oda. Majd ugyanez megismétlôdik 1 óra múlva és a sztori vége az lesz, hogy 9 helyett csak 2-kor kezditek el a programot. Bennem egy ilyen helyzet feszültséget generál. Nem azért, mert nem tudom eltölteni egyedül az idôt. De szeretem tudni, hogy mibe érdemes belekezdenem, amit végig is tudok vinni. Viszont amikor megérkezik a másik én rögtön elmondom, hogy most dühös vagyok rá, amiért így alakult és megkérem, hogy következô alkalommal másképp kommunikáljon egy ilyen helyzetet. Így nem a másiknak kell kitalálni, akár a beszólásokból, látványos megsértôdésbôl, tüntetôleges hallgatásból, hogy valami gond van, amire ha rákérdez, a válasz legtöbb esetben: „Semmi”.



 



A másik ember nem gondolatolvasó. Az csak egy hiú ábránd, hogy „Ha igazán fontos lennék neki, akkor pontosan tudná/ érezni.” Biztos sok mindenben ez igaz, de amiben meg nem, ott nyugodtan elmondhatd neki. És bármilyen hihetetlen, mindezt lehet kedvesen is, nem kell rögtön vitatkozni.



Én például azt a visszajelzést kaptam a másiktól, hogy neki nagyon jó volt, hogy ezt azonnal kimondtam, mert tudta, hogy mi az oka a hangulatomnak és sokkal hamarabb túljutottunk rajta, fôleg mert el tudtuk viccelni a helyzetet és jót nevettünk rajta.



 



2. Egy párkapcsolat/ô minden problémádat megoldja



Biztosan sok helyen olvastad már, hogy két boldogtalan emberbôl csak egy boldogtalan pár lehet. Ha Te nem vagy képes tenni saját boldogságért, nem tudod, hogy mire van szükséged ahhoz, hogy jól érezd Magad a bôrödben, akkor ezt hogy várhatod el mástól?



 











 



Ha utazni szeretnél, kezdd el most, akár barátokkal, akár egyedül. Ha nem élsz társadalmi életet, keress új embereket, számtalan lehetôség van az ismerkedésre. Ha elégedetlen vagy az anyagi helyzeteddel, keress rá megoldást, tanulj valamit, fejleszd magad. Nem a társad dolga, hogy társaság legyen Neked és szórakoztasson. Nem a társad dolga, hogy felpezsdítse a társasági életedet. Nem a társad dolga, hogy gondoskodjon az anyagi jóllétedrôl.



 



Te vagy az, akivel napi 24 órát el kell töltened. Legyél jó társaság saját Magadnak!



 



3. Nincs idôd másokra



Legfontosabb szükségletünk a társas támogatottság. Ez pedig nem szûkülhet le egyetlen emberre. A nôkre gyakrabban jellemzô, hogy idôvel elhanyagolják barátaikat, a partnerükön kívüli privát életük megszûnik. Ez azért hiba, mert így magadat megfosztod az új impulzusoktól, amiket utána be tudnád vinni a kapcsolatodba és ezáltal gazdagítanád azt. Ráadásul a másiknak nagyon vonzó tud lenn, ha nem a megszokott szerepben lát téged, amire nincs esély, ha lépten-nyomon együtt vagytok.



 



4. Meg kellene változnia



Mindenkinek, köztük Neked is, az az egyik legnagyobb vágyad, hogy mások elfogadjanak olyannak, amilyen vagy. Ha már saját magaddal sikerült jó kapcsolatot kialakítanod, akkor másképp fogsz nézni a többiekre is. Persze ettôl még jelezheted a másiknak, hogy mire lenne szükséged, de egyáltalán nem biztos, hogy ô képes rá, hogy azt megadja, vagy egyáltalán meg szeretné adni. Neked kell eldöntened, hogy mindezzel együtt ô a megfelelô partner-e a számodra, akkor is ha adott dologban soha nem fog változni vagy jobban jártok mind a ketten, ha külön úton folytatjátok tovább.