Öt téma, amiben a Bach-virágterápia hatékonyan segíti a gyerekeket

Ugyan ez itt egy alapvetôen gyerekasztrológiai blog, de a másik szívügyemet, a Bach-virágterápiát is sokszor ide csempészem, mert a kettô nagyon is összefügg. A virágterápiában számomra az az igazán megkapó, hogy szelíden, mégis áthatóan képes harmonizálni újszülött kortól mindazokat, akik élnek a lehetôséggel, ráadásul a módszer maga sem bonyolult és kifejezetten arra találták ki, hogy öngyógyításként funkcionáljon. Gyorstalpaló tanfolyamra nem vállalkozom, de a következôkben bemutatom azt az 5 területet, ami minden gyermek életében elôfordul és ahol kiegészítôként vagy akár fô gyógyírként érdemes a virágterápiát alkalmazni (szakember bevonásával, vagy már ismered a módszert, akkor önállóan is).


 



1. Újszülöttkor, csecsemôkor: szelídebb megérkezés



A születési sokk (netán nehézségek) enyhítése, az “akklimatizáció” megerôsítése minden baba számára jól jön (meg a szülôknek is!). Adódhatnak alvási, táplálási problémák, amikkel szintén eredménnyel küzd meg a megfelelô virágeszencia. A hasfájósság, fogzás szintén ennek a korszaknak a releváns eseménye, a virágterápia több oldalról is képes gyógyírt nyújtani ezekre a helyzetekre. A rendszerre szoktatás, leválás az anyatejrôl, szobatisztaság újabb területek, ahol jól jöhet egy szelíd alternatíva, ami stabilizálja a folyamatokat.



 



2. Kapcsolatok, szocializáció, integráció



Kezdjük a szülô-gyerek “összeszokással” :-). A nyitottság, kiváncsiság, tolerancia mindkét fél részérôl elengedhetetlen még akkor is, ha a kisded nem kakukktojás. Ha meg az, akkor pláne. Gyakori eset a testvérféltékenység, erre is adható virágeszencia. Érzékenyebb gyerekeknél szükség lehet megerôsítésre, hiszen ôk a szülôk minden érzelmét (!!!) magukra veszik, és ezáltal hamar túlterhelôdnek. Ha pedig eljön az óvodába, közösségbe indulás ideje, lehet, hogy olyan tulajdonságok jönnek elô, amik korrekcióra szorulnak pl. a félénkség vagy az agresszió.



 











 



3. Betegségek alternatív kezelése



Az orvosi konzultáció sosem mellôzhetô, de hatékony alternatív kezelésnek bizonyul a Bach-virágterápia gyerekek esetében, hiszen ôk még sokkal jobban fogékonyabbak a finom, árnyalt gyógyírekre, mint mi felnôttek. A betegségek szinten minden ágában gondolhatunk rá a megfázástól az allergiákig, a balesetektôl a mûtéti lábadozásig. A gyerekek kék-zöld foltjait, sebeit különösen jól megnyugtatja egy-egy csepp eszencia. Természetesen a lelki problémákra is találunk megoldást.



 



4. A kamaszkor nyûgjei



Ez megint olyan korszak, amikor szülônek és gyereknek egyaránt elkélt a segítség, mint a csecsemôkorban. Számos téma harmonizációjára lehet gyógyírt találni a pattanásoktól a lustaságig, a drogveszélyektôl a pályaválasztási dilemmákig. Azt gondolom, hogy ez épp az az idôszak, amikor a legkevesebb eszköz van a kezünkben, hiszen a kamaszkor nem betegség, nem adható rá pár pirula, amitôl az egész hirtelen elmúlik, ellenben ez a néhány év kellôen kimerítô lehet. Ha nemcsak a túlélés a cél, akkor van segítség a virágterápia eszköztárában méghozzá helyzet- és személyspecifikusan, hiszen közel sem azonosak a nehézségek, mégha a témák nagyon hasonlóak is az egyes gyereknél.



 



5. Krízisek



A gyerekeknek is vannak válságaik kezdetben az, hogy kimegy anya a szobából, késôbb ennél drasztikusabbak is. Arról nem is beszélve, hogy a szülôk kríziseit teljes mértékben magukra veszik. Vannak szerencsés helyzetek, amikor zökkenômentes az élet, de vannak nehezebb sorsok, vagy a kisebb problémákra is érzékenyebben reagáló gyerekek. A krízis fogalomkörébe sok minden beletartozhat a költözéstôl, iskolaváltástól a komolyabb betegségen át a szülôk válásáig. De akár egy barát elvesztése (pl. költözés miatt) vagy egy szerelmi csalódás is ilyen lehet. Nem gondolom, hogy minden probléma virágterápiával orvosolandó, de nagyon egyénfüggô, hogy kit mi visel meg. Ha a helyzet a gyerek számára nehéz, fájdalmas, akkor érdemes megkönnyíteni a megküzdést és a feldolgozást a virágeszenciák segítségével.