Történetek… Sylvia Plath öngyilkossága

Az asztrológiai pszichológia módszereivel bepillantást nyerhetünk az emberek tetteinek, lelki mûködéseinek mozgatóiba, megpróbálhatjuk megérteni, hogyan kerülhet valaki abba az állapotba, hogy öngyilkosságot követ el. Azt is láthatjuk, mi lett volna az aktuális feladat, milyen más megoldást választhatott volna, hogy megváltoztassa az életét.


Sylvia Plath rövid életútja



Sylvia Plath amerikai költô, írónô született 1932. október 27.-én Bostonban, az USA-ban.



1940-ben meghal az édesapja, ami a kislányt nagyon megviseli. 8 éves korában jelenik meg elsô verse a helyi újságban. Fôiskolai éveit  northamptoni Smith College-ban  tölti, a harmadik év utáni nyáron öngyilkosságot kísérel meg, altatóval. Idegösszeroppanását elmegyógyintézetben kezelik, elektrosokk terápiát is alkalmaznak nála.  Felépül, 1955-ben diplomát szerez. Ezután Angliába megy és a Cambridge-i Egyetemen tanul. Ekkor ismerkedik meg Ted Hughes íróval, akihez 1956. június 16.-án hozzámegy. Házasságukból két gyermek születik: 1960-ban Frieda, 1962-ben Nicholas. Kapcsolatuk viharos, férje hûtlensége miatt végül 1962-ben elválnak. 1963. február 11.-én Sylvia kinyitja a sütô gázcsapját, és öngyilkosságot követ el.



 





 



A horoszkóp aspektusképe változatos: megjelenik benne az igény a biztonságra, a megtartásra.  A keresés, érdeklôdés, tanulás is fontos motiváció, valamint az aktivitás is szerepet kap.



 



A planéták többsége a Te oldalon áll, a DC felôli félkörben, ez jelzi, hogy a szülött mennyire alkalmazkodó, befolyásolható, nagy igénye van a külvilágra, a kapcsolatokra.



 











 



Elôször nézzük meg a személyiségi bolygókat a horoszkópban, ezek a legfontosabbak. ( Nap, Hold, Szaturnusz )



A születési horoszkópból látható, hogy Sylvia Napja a  szenvedélyes Skorpió jegyben áll, a 8. (Skorpió) házban. Mentalitására, gondolkodásmódjára jellemzô a dolgok mögötti rejtett okok, a tabuk, titkok kutatása, a végsôkig elmenés, a nagy mélységek és nagy magasságok megélése. Találkozás a lélek bugyraival, a halállal, az újjászületéssel, a nagy átalakulásokkal. Mindezt mélyre hatolóan, intenzíven, és szélsôségesen teszi, nem ismer középutat. A Nap a talpponton gyenge, az akarat, a céltudat kevésbé erôteljes a személyiségében. A Nap Szaturnusszal alkotott quadrátja mutatja az önbizalomhiányt, az önértékelés és önszeretet hiányát, a  pesszimista gondolkodást. Mutatja a gondolati merevséget, a belsô gátakat önmagával való viszonyában. Utal a kisgyerekként szülei között észlelt feszültségre is, édesapja (Nap) 20 évvel idôsebb volt a feleségénél (Szaturnusz). Az apa tisztelt és félt tekintélyszemély volt a kislány életében.



 



Holdja ( érzelmi én ) a 8. ház csúcsán erôs, megmutatja az igényt az érzelmi biztonságra. Az érzelmi birtoklásra való késztetést is jelzi, ami féltékenységhez vezethet. Depresszióra való hajlam, végletes érzelmi színezet jellemzi. Érzelmi hatásokra fogékony, ezeket nehezen kontrollálja, a Holdnak csak a Neptunnal (7. ház) van fényszöge, ez megnöveli a csalódások, illúziókergetés veszélyét. Nincs kapcsolata szellemi bolygóval, ami kontrollt jelenthetne az érzések túlzásai felett. A Mérlegben álló Hold sok figyelmet igényel a környezetétôl, alkalmazkodó és nagyon kapcsolat központú.



 



Szaturnusz a 12. ház csúcsán erôs. Saját biztonságát a lelkiségben, önismeretben, a tudatosan vállalt egyedüllétben tudná megtalálni, de ebben hátráltatja az önszeretet és az önértékelés hiánya, a pesszimista  gondolkodásmód, a  bûntudat, az indokolatlan félelmek az egyedülléttôl, a káosztól (Nap-Szaturnusz quadrát). Kényszeresen ragaszkodik a régihez, a megszokotthoz és fél a nagy változásoktól, sorsfordulóktól, a személyes felelôsségvállalástól. (Szaturnusz-Plútó szembenállás)



 



Egy öngyilkosságnál nagy fontossággal bír a Mars, mint a küzdés, az agresszió, az indulatok, a döntés képviselôje. Sylvia Plath Marsa a 6. ház talppontján, az energetikailag leggyengébb pozícióban tartózkodik. A küzdéshez, a cselekvô erô kibontakozásához kevés az  energia. Az agressziót nem a külvilágba, kifelé engedi ki, hanem elfojtja, önmaga ellen fordítja. A Mars trigonja az Uránuszhoz mutatja a hirtelen impulzusból eredô, gyors döntéseket, energia kisüléseket, a Mars- Merkúr  quadrát utal a cselekvések meggondolatlan, ideges voltára, pusztító, agresszív gondolatokra.



 



A karmikus életfeladatára utaló holdcsomó-tengely az 1.-7. házat érinti, a felszálló holdcsomó az elsô házban van. Feladata az lenne, hogy életében az önmegvalósítás, az önállóság, a saját identitás  összhangban legyen a párkapcsolattal, a másik érdekeivel. Megszûnjön a párkapcsolattól való függés, a túlzott alkalmazkodás, ne adja fel magát a másik kedvéért. Kezelje a konfliktusokat, egyensúlyt teremtsen az adás és az elfogadás között. Mindezt a Halak jegy magas szintjén: önzetlen szeretettel, ôsbizalommal, empátiával, elfogadással.



 



Az öngyilkosságot megelôzô kb. 2 éves ciklusban az életóra nála a Plútóval állt együtt. Ez  egy nagy vizsga lett volna Sylvia életében: tudatos sorsfordulót kellett volna végrehajtania. Felvállalva egy lelki nagytakarítást, majd ezt követve a külsô körülményeket is megváltoztatni. Ha a házasság menthetetlen, elfogadni, hogy vége és új életet kezdeni. A Plútóval mindig el kell engedni személyeket, helyzeteket, régi beidegzôdéseket, életformát, idejétmúlt gondolkodásmódot. Valaminek el kell múlnia ahhoz, hogy új jöhessen az ember életében. Ha a változás saját elhatározásból és cselekvésbôl fakad, akkor magunk irányíthatjuk az életünket. Ha nem változtatunk önszántunkból, akkor a külsô körülmények, más személyek fogják ezt megtenni, de akkor már csak passzív elszenvedôi lehetünk a változásnak, az irányítás nem lesz a kezünkben.



 



A tragikus esemény bekövetkezésekor az életóra a 6. ház elején, a Rák jegy 29. fokán állt, oppozícióban (szembenállásban) a Szaturnusszal. Sylvia feladata az lett volna, hogy felelôsséget vállaljon a saját életéért. Komolyan, kitartóan, önfegyelemmel, céltudattal, összeszedettséggel teremtse meg saját biztonságát, testi-lelki stabilitását. Félelmeivel nézzen szembe és tanuljon meg egyedül lenni. Engedje el a régi életformát, a megszokásokat, rugalmasabban kezelje a változásokat. Teremtsen új egzisztenciát, új hétköznapokat, új életformát. Az életórával való együttállás vagy szembenállás mindig komoly próbatétel és hosszan tartó folyamat egy ember életében. Ez mindig egy vizsga, ahol a bolygóval kapcsolatos addig megélt tapasztalatokból vizsgázunk, lehetôleg a planéta szellemi szintjén.



 



Az életóra  a Rák jegyben állt. A jegyeknek is vannak szintjei, amelyeket mi magunk választunk fejlettségünk alapján a megéléseinkhez. A magas, szellemi szint az anyaság megélése, a szeretet, a gondoskodás, a gyengédség, a védelmezés, az érzelmi felnôttség megélése lett volna.



 



ô a Rák érzelmi- fizikai szintû tulajdonságait választotta: gyerekesség, önállótlanság, érzelmi önzés, eltúlzott szubjektivitás, önsajnálat, menekülés, bûntudatkeltés, érzelmi zsarolás.



 



Ennek a szomorú élettörténetnek sajnos a folytatása is szomorú. Sylvia Plath fia, Nicholas idén követett el öngyilkosságot.



 



Az életóra által mutatott feladatokhoz  való tudatos hozzáállással ez az érzékeny és tehetséges nô megváltoztathatta volna az életét és nagyban hozzájárult volna karmikus életfeladata sikeres megoldásához. A személyiségét vizsgálva talán megértjük, hogy ô egy másik utat választott.