A böjt hatása a szervezetre

A rendszeres böjtölés az egyik legjobb egészségmegôrzô módszer. Aki már próbálta tudja, hogy az egész szervezetre hat. Tehermentesíti az emésztôrendszert. A szilárd táplálék emésztéséhez szükséges energia a regenerációra fordítódik, így erôsítve a salaktalanítás folyamatát is.

Nagyon fontos különbséget tenni koplalás és böjt között. A böjt mindig egy tudatos, bizonyos ideig tartó lemondást jelent a szilárd ételekrôl. Több formája létezik. A legszigorúbb, a tiszta vízböjt, amikor csak vizet és teákat lehet inni, de manapság sokkal elterjedtebbek a léböjtkúrák, amelyes során frissen facsart zöldség és gyümölcsleveket, vizet és salaktalanító teákat ihatunk.



Mi az elônye a bötjölésnek?


A böjt ideje alatt fokozatosan indul el a salaktalanítás folyamata. Ennek különbözô jelei vannak. Pattanások jelennek meg a bôrön, az izzadság, a vizelet szaga megváltozik. A magas vérnyomás gyorsan csökken, a kísérô tünetek is enyhülnek. A rövid éhezések fokozzák az életképességet, a szervezet immunrendszere is hatékonyabban mûködik.



További elônye a böjtnek, hogy nemcsak testi megtisztulást eredményez, hanem lelki, szellemi fejlôdésünket is elôsegíti. Ezért tanácsos a kúra során a lelki nyugalom. Keressünk olyan elfoglaltságot, amely lazító hatású mind testileg, mind szellemileg. Kerülni kell az erôs fizikai munkát, az intenzív testmozgást (edzés, sport), valamint a megfeszített szellemi munkát.



Általában azok szokták ellenezni a böjtöt, akik még soha nem próbálták. megpróbálnak lebeszélni, óvnak bennünket a böjt káros hatásaitól. A böjt alatti kellemetlenségek elkerülhetôk, ha kellô rákészüléssel kezdünk neki mind testben, mind lélekben.









A böjt mai változatát nevezehetnénk lékúrának is, hiszen a frissen facsart levek vízzel higított formája alkotja a napi folyadékbevitel kb. felét. Ezekkel elegendô gyümölcscukor kerül a szervezetbe ahhoz, hogy a vércukorszint ingadozása elmaradjon, ezáltal közérzetünk is kellemesebb marad. Ezenkívül fôleg a zöldségek friss levével bázisokhoz is jut a szervezet, amelyek a felszabaduló savak közömbösítésében játszanak fontos szerepet.



A böjt elsô napjaiban a májban tárolt szénhidrát, a glikogén bomlik el és a vérbe kerülve energiát szolgáltat. A késôbbiekben, amikor a szervezet észleli, hogy kívülrôl nem érkezik energiaforrás, átáll egyfajta belsô táplálkozásra és megkezdi a zsírraktárak bontását. A zsírban raktározódott salakanyagok ekkor kezdenek felszabadulni, és ezért nagyon fontos, hogy mindig álljon rendelkezésre elegendô bázis a semlegesítésükre. Ezzel kivédhetôek a böjtkrízis kellemetlen hatásai. Az izmok leépülésének elkerülése érdekében minden nap át kell mozgatni a testünket, ugyanis amit használunk, az nem sorvad el. Ezalatt olyan mozgásokra gondoljunk, mint egy laza futás, jóga, pilates, könnyû súlyzós edzés, vagy aki rendszeresen sportolt elôtte, a szokásos edzés, csak könnyített változatban.



Betegség gyógyítására alkalmazott gyógyböjtöt, amely akár 21-28 napos is lehet, csak orvosi felügyelettel és irányítással szabad végezni.



forrás: www.dietinfo.hu