A citrusfélék titkai

Magas C-vitamin tartalmuk és jó immunerôsítô hatásuk mellett még sok hasznos dologgal is rendelkeznek. Lássuk mik is ezek.


Citrom – a C-vitamin szimbóluma, pedig egyéb értékes anyagokat is tartalmaz, mint például antioxidáns bioflavonoidokat. Ezek segítenek szervezetünknek a fertôzések elleni küzdelemben. A citrom ellát minket még kalciummal és foszforral is. Továbbá nagyon jó fertôtlenítô szer is, például torokfájás esetén igazi gyógyír.



Lime – zöldcitromként is ismert gyümölcs a citromhoz hasonló, de íze savanyúbb, jellegzetesebb. Hasonló anyagokat tartalmaz, mint sárga tesója, azaz C-vitamint, bioflavonoidokat, kalciumot, foszfort. Elsôsorban italok, fôként koktélok ízesítésére használják, de egyes ételek remek kiegészítôje is lehet.



Narancs – C-vitamin mellett sok A-vitamint és folsavat is tartalmaz. Magas a rosttartalma, ezért serkenti a vérkeringést és az anyagcserét is. Szintén magas foszfor- és kalciumtartalommal bír. A héjában található pektin hosszú távon csökkenti a koleszterinszintet, mert gátolja a koleszterin felszívódását.



Mandarin – a narancsnál kisebb és könnyebben hámozható Dél-Kínából származó gyümölcs. A többi citrushoz hasonlóan magas a rosttartalma. A mandarin C-vitaminban, foszforban és kalciumban szintén gazdag gyümölcs. Európába csak a 19. században kezdték beszállítani.



Klementin - a mandarin és a narancs keveréke. Algériából származik, és egy Père Clément nevû apátról nevezték el. A klementin a mandarinok családjába tartozik. Vitamin és ásványi anyag tartalma megegyezik a mandarinéval.



Grapefruit – a több változatban ismerhetô nagyméretû citrust jellegzetes kesernyés íze teszi kedvelté. Testvéreihez hasonlóan nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, foszfort és kalciumot. A rózsaszín rostú grapefruit ötször több A-vitamint tartalmaz, mint a „fehér” rostozatú társa.



Érdemes tudni, hogy a flavonoidokat a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert professzor fedezte fel 1936-ban és P-faktornak nevezte el.



Forrás: Stylemagazin.hu