A Nap a horoszkópban

A születési horoszkópban a Nap a mentális én, és a családmodell szempontjából az apa jelképe.


Mi a mentális én?



-a gondolkodásmód



-az akarat



-a céltudat



-a viselkedés



 



Mi a családmodell?



A három személyiségi planéta közül a Nap az apa, a Szaturnusz az anya, és a Hold a gyermek, maga a szülött. A családmodell e három planéta egymással való kapcsolata, amely hûen tükrözi a gyermek szubjektív megélését, tapasztalatát a szülôkkel.











A családmodell vizsgálatánál figyelembe kell venni a 3 planéta elhelyezkedését a horoszkóp házaiban. Ideális esetben a Nap a 9.-11. ház között, a Szaturnusz a 3.-5. ház között, a Hold a 6.-7. házakban áll. Az ilyen lehelyezkedés azt mutatja, hogy a családban a gyermek szempontjából szülôk és ô maga a megfelelô szerepkört vállalják, viselik.



 



Harmonikus fényszögek (szextil vagy trigon) két vagy három említett planéta között erôs, de egészséges kötôdést mutat a családtagoknál. Feszültséggel teli fényszögek (kvadrát, oppozíció) ellentéteket vagy zavart mutatnak a család tagjai viszonyában. Az együttállások e három planéta között általában nehéz szülôgyermek, vagy apa-anya kapcsolatot jelez. Természetesen a valós viszonyoktól eltérôen mindezt a szülött szubjektív ítélete szerintinek kell értenünk.



Ha kettô vagy mindhárom szóban forgó planéta között hiányzik a fényszög kapcsolat, az nem azt jelenti, hogy nincs kapcsolat, viszony a családtagok között, hanem sokkal inkább azt, hogy minden tag viszonylag függetlenül éli szerepét és nem jellemzô a túl nagy kötôdés vagy taszítás közöttük.



 



A gondolkodásmód



A horoszkópban a Nap jegye mutatja meg többek között azt, hogy egy ember milyen gondolkodású. Itt az archetípusokról van szó, amelyet természetesen a Nap háza és fényszögei individuálissá tesznek.



 



A Nap jegye minôsége szerint:



-kardinális jegyekben aktív, azaz a gondolatait bátran kifejezi a  külvilágban, a saját jegye temperamentumának megfelelôen.



-szilárd jegyekben passzív, óvatos



-változó jegyekben a környezeti impulzusokra érzékeny, ezekhez alkalmazkodó



 



A Nap jegye temperamentuma szerint:



-    tüzes jegyekben: idealista, lelkes, kezdeményezô



-    földes jegyekben: anyagközpontú, reális



-    vizes jegyekben: érzékeny, befogadó



-    levegôs jegyekben: logikus, egyéni



 



A Nap fényszögei szerint:



-   együttállás más planétával: az ész, a gondolkodás szorosan hat a másik képességre



-   oppozíció: a másik planéta képesség és a gondolkodás között konfliktus van



-   kvadrát: a gondolkodásmódnak kihívás a másik képesség



-   szextil: a gondolkodás és a másik képesség jól együttmûködhet, ha ezt fejlesztik



-   trigon: a gondolkodás és a másik képesség automatikusan együttmûködik



-   félszextil: a gondolkodás és a másik képesség egymást tanítja, fejleszti



-   kvinkunx: a gondolkodás és a másik képesség fejlôdést elôsegítô, kétkedô,  megkérdôjelezô funkciót vált ki



 



A „gondolkodás” fogalom itt a „viselkedés” és „céltudat” fogalommal is behelyettesítendô.



 



A Nap, és bármely más planéta elemzése csakis szintézissel történhet.



 



A szintézis



A szintézis azt jelenti, hogy egyedül a Nap háza, jegye és fényszögei csak együttes értelmezést kaphat.



 



Itt egy  példában szándékosan egymásnak ellentmondani látszó esetet jelölök meg:



 



Nap a Bakban, a 4. házban, trigon Mars, konjunkció Hold



 



Szintézis: A céltudatos és törekvô, nagy realitás érzékû (Bak) gondolkodású és viselkedésû (Nap) ember szívesen tevékenykedik otthon vagy a családban (4. ház). Saját céljait (Nap)



egyezteti a családdal (4. ház), ezért akár lemond a saját ambícióiról is (4. ház). Olyan célokat tûz ki (Nap), amelyek viszonylag könnyen megvalósíthatók és nem ütköznek akadályba (trigon Mars), vagy nem okoznak konfliktust (Mars).



A szülött, a gyermek (Hold)  túl erôsen kötôdik (együttállás) az apához. Ezért a szülôi háztól való elszakadás nehézkes lehet. Az apa hatása a gyermekre annak felnôtt korában is megmarad, és befolyással van a késôbbi párkapcsolataira is. A gyermek önbizalma fejletlen,



késôbb is az apától, vagy az apát pótló személytôl (partner) vár támogatást.



 



A Nap és az életóra



Amikor az életóra a radix Napra fényszöget vet, akkor mindig akarat, céltudat, önbizalom, viselkedés leckét kapunk a sorstól. Az elsô tudatosító lecke akkor következik, amikor az életóra mutatója a Nappal együttáll vagy szemben áll.  Innentôl kezdve az életben ez többször ismétlôdik (új lehetôségeket kapunk a javításra), amikor a mutató egy másik jegyben ugyanarra a fokra ér. A fejlôdési folyamatot az ismételt lehetôség biztosítja, csak más-más jegyben. A más jegyekben való „megmártózás” olyan tapasztalatokat hoz, amelyekbôl – ha tudatosan élünk – egyre jobban megismerhetjük önmagunkat, és természetesen másokat is.