A táplálkozási tényezôk szerepe az idôskori szembetegségek megelôzésében

Napjainkban, elsôsorban a fejlett országokban hatalmas népegészségügyi problémát jelentenek az idôskori degeneratív szembetegségek (pl. a központi éles látást szolgáló sárga folt károsodása). A jelenség hátterében az áll, hogy az életkor elôrehaladtával folyamatosan csökken a sárga foltban a lutein és zeaxantin szint koncentrációja, melynek következtében a szem fotoreceptorai könnyebben sérülnek.

Az említett anyagok az antioxidáns (sejtvédô) hatású karotinoidok családjába tartoznak, a szemben hatékony szûrôként mûködnek a nagy energiájú és ezért agresszív szemkárosító hatású kék fénnyel szemben. Közömbösítik a sugárzás hatására keletkezô, a sejtek pusztulásához vezetô szabadgyököket. 










A karotinoidok elsôsorban az intenzív színû (élénkpiros, sárga, sötétzöld, bíborszínû) zöldségek és gyümölcsök, pl. paradicsom, paraj, sütôtök, sárgarépa, cékla, kukorica, sárgabarack, sárgadinnye, illetve ezek leveinek fogyasztásával jutnak be szervezetünkbe.



Ebbôl az élelmiszercsoportból az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása alapján naponta legalább 40-50 dekányi mennyiséget kellene elfogyasztanunk.


Természetesen a táplálkozás minôségének hatása van a szem lutein és zeaxantin koncentrációjára is, a felmérések eredményei szerint azonban a szükséges antioxidáns mennyiség, a táplálkozási hibák következtében, az esetek nagy részében nem jut be szervezetünkbe. Pedig a szakemberek véleménye szerint a luteinben és zeaxantinban gazdag étrend fogyasztásának lényeges szerep jut az idôskori degeneratív szembetegségek megelôzésében (is). A kutatások során terápiás, prevenciós lehetôségként felmerült az említett antioxidások étrendkiegészítôk formájában történô használata is, azonban e területen még további vizsgálatok elvégzése szükséges.



forrás: www.dietinfo.hu