Allergia

E havi témánk egy olyan betegség, amely sajnos egyre több gyereket és felnôttet érint hazánkban is. Az allergiás reakció az emberi szervezetet károsító immunreakciók gyûjtôneve. Allergia esetén a kiváltó allergén hatására az immunrendszer kóros mértékben aktiválódik, és tulajdonképpen ez okozza a szervezet károsodását.

A betegség kiváltó okai az allergének, amelyek lehetnek:



• Inhalációs allergének: házipor, pollenek, állati nedvek (nyál, mérgek,váladékok-macska, poratka), gombaspórák, vegyszerek (rovarirtók...)


• Orális allergének: táplálékallergének, szájon át bejuttatott gyógyszerek


• Injektált allergének: rovarcsípések (darázs, méh...), gyógyszerek


• Kontakt allergének: kozmetikumok, mosószerek, nikkel és krómtartalmú fémek...



Az allergia tünetei lehetnek:


• Bôrt és nyálkahártyát érintô tünetek: csalánkiütés, felsô és alsó léguti betegségek jellemzôi- nátha, orrfolyás, orrdugulás, rekedtség, átmeneti hörgôgörcs, asztamtikus tünetek


• Emésztôszervi tünetek: puffadás, hasmenés, hasi görcsök, hányinger, hányás, súlyos esetekben anafilaxiás sokk.











Légzôszervi allergiák


Több mint 1 millió embert érint hazánkban. A betegség az orr nyálkahártyájának gyulladása, amely a következô tüneteket mutatja: orrviszketés, tüsszentés, orrdugulás, orrfolyás. Jellemzô, hogy ellentétben a megfázással, az orr kifújása nem jár megkönnyebbüléssel, kísérô tünet lehet még a könnyezés, a torok és a szájpad viszketése, valamint a szaglás romlása is.



A szezonálisan, nagy mennyiségben megjelenô pollenek és penészgombák a leggyakoribb kiváltó okok.



A virágpor kora tavasztól késô ôszig okoz allergiás tüneteket:


Február-május: fapollenek


Május-július végéig: fûpollenek


Július végétôl októberig: gyompollenek - Parlagfû , üröm!



Néhány jó tanács, amelyek enyhítik a tüneteket


• Tartózkodjunk zárt helyen, lehetôleg keveset legyünk szabadban


• Gyakran porszívózzunk, és mossunk föl


• Ne szárogassunk a szabadban


• Utcai ruhát ne vigyünk a hálószobába


• Orrunkat rendszeresen öblítsük ki langyos vízzel


• Mossunk akár naponta hajat (nem kell minden alkalommal sampont használni, elég a tiszta vízzel)



Vannak idôszakosan jelentkezô allergiák, illetve olyanok is, amikor a kiváltó allergén folyamatosan jelen van.



Egész évben fennálló allergiák


Házipor atka, penészgomba, állati fehérjék (szôr, toll), és ide sorolhatóak a különbözô táplálékallergiák is, amennyiben az allergizáló alapanyagok folyamatosan fogyasztva vannak.



Táplálékallergia (Ige közvetítette allergia)


Az táplálékallergia is egy hibás válaszreakciója az immunrendszernek, amely olyankor lép fel, ha a védekezô rendszerünk veszélyesnek ítél meg valamilyen ételösszetevôt általában valamilyen fehérjét. Ide sorolhatók például a tojás, a kagyló, a hal, a tej, a mogyoró... stb.



A csecsemôkori ételallergiák oka az újszülött éretlen, vagyis túlzott áteresztôképességû bélhámrendszere. Ezért nagyon fontos, hogy már csecsemôkorban megalapozzuk a jól mûködô bélrendszer kialakulását. Megfelelô anyatejes táplálás esetén ez ki is alakul magától.



Nagyobb gyermekeknél és felnôtteknél fôként az adalékanyagok, ételszínezékek, tartósítószerek, egyes gyümölcs- és zöldségfélék fogyasztása okozza az érzékenységet.



Ha a bélbaktériumok minôségi és mennyiségi összetétele megváltozik, akkor a bélrendszerben zavar alakul ki: módosulhatnak a lebontási és felszívódási viszonyok, a bélfal áteresztôképessége (ezzel utat készítve az allergiás mechanizmusoknak).


A megnövekedett áteresztôképességû bélfal átengedi a nagyobb molekulatömegû fehérjéket, melyek a hám alatti rétegbe kerülve immunológiai folyamatokat indítanak el. Így fordulhat elô, hogy a beteg egyik napról a másikra az addig fogyasztott élelmiszereket már nem tudja panaszmentesen elfogyasztani. (1)



A bélrendszer karbantartása nagyon fontos, ahogy azt már a böjtrôl szóló írásainkban is kifejtettük. Immunrendszerünk erôsítését csak egy úton tudjuk biztosítani, ha a bélrendszert megerôsítjük. Ezt elérhetjük kiegyensúlyozott teljesértékû táplálkozással, böjtöléssel , valamint probiotikumokkal .



A legtöbb betegség kiindulási pontaj a bélrendszer. Ha nem megfelelô a bélflóra összetétele, ha túl sok megemésztetlen táplálék tartózkodik, túl hosszú ideig a bélcsatornában (fehérjék rothadnak, szénhidrátok erjednek),ha nem tudjuk hatékonyan kezelni a sressz-helyzeteket, ha keveset mozgunk és alszunk, ez mind hozzájárulhat ahhoz, hogy immunrendszerünk ne tudja ellátni a feladatait, ezért fogékonyabbak leszünk egyes betegségekre.



Az egyes allergiák tünetei eltérnek egymástól- általános tünetek lehetnek:


- bôrkiütés (az ételhez érve, vagy azt elfogyasztva)-csalákiütés


- bizsergés, viszketés a szájüregben, orrüregben


- gyomor, bélrendszeri tünetek (hasmenés, görcs)


- súlyos esetekben- duzzanat az arcon, szemen, nyelven, garatban


- astma


- anafilaxiás sokk (a legsúlyosabb esetben lép fel)



Az ilyen típusú allergiák gyógyítása a kiváltó allergén elkerülésével történik. Teljesen ki kell zárni az étkezésbôl a problémát okozó alkotóelemet!!


Figyeljünk már a vásárlásnál, mert egyes alkotóelemek nem csak önállóan fordulnak elô, hanem adalékanyagként is bekerülhet egyes élelmiszerekbe. Pl.: tejpor, szója, mustár - sok virsliben, felvágottban, szalámiban


Ezért mindig olvassuk el mi van a címkén!!!



Mi is az a keresztreakció?


A keresztreakció akkor jön létre, ha két vagy több allergénnek hasonló fehérje alkotórészét az immunrendszer rosszul ismeri fel. Így egy bizonyos fehérjére allergiás személy olyan allergénre is allergiás választ adhat, ami ez idáig nem okozott panaszt.



Keresztallergia létrejöhet két vagy több élelmiszer, pollenek között, sôt ismeretes pollenek és bizonyos táplálékok keresztaktivitása is. Ha egy bizonyos növény pollenjére kialakult allergia, akkor az arra érzékeny szervezet számos élelmiszert is allergénként kezelhet.



Keresztreakciók:


Allergének - Alllergiás tünetet kiváltók


Parlagfû - Görögdinnye, sárgadinnye, banán, üröm, dió, gyömbér, fahéj fokhagyma, kamilla


Feketeüröm - Petrezselyem, zellet, paradicsom, sárgarépa, burgonya, uborka, mangó,


Virágpor - kivi, mandula, ánizs, curry


Gabonaliszt - Szója


Nyír - burgonya, sárgarépa, alma, mogyoró, zeller


Dió - szója, gabonaliszt


Sárgarépa - Uborka, petrezselyem, paradicsom, zeller


Földimogyoró - babfélék, tamarind, szenna


Méz - Tamarind


Babfélék - földimogyoró, szentjánoskenyér, mézga


Szója - szentjánoskenyér


Növényi gumik - földimogyoró, szentjánoskenyér, mézga


Tamarind - földimogyoró, mézga


Növényi hashajtók - földimogyoró, mézga


Szentjánoskenyér - szenna, mézga


Latex - gesztenye, banán, spenót, avokadó, citrusfélék, kivi



forrás: www.dietinfo.hu