Fényszögek

A horoszkópban az egymással 0° vagy 30-cal osztható ( 30, 60, 90, 120, 150, 180) fokszámon álló bolygókat kötik össze a fényszögek (aspektusok). A fényszög a bolygók közötti energiakapcsolatot jelenti. Két vagy több bolygó egymás közötti aspektusai alkotják az aspektusfigurát.


 



A fényszöget alkotó bolygók más-más jegyekben, de azonos vagy megközelítôen azonos fokszámon állnak. A megközelítôen azonos fokszám megfogalmazás egy tûréshatárt (orbis) jelent, amelyen belül álló bolygók még egymással fényszöget alkotnak vagyis hatnak egymásra. Az egyes bolygóknál és fényszögeknél más-más tûréshatárok érvényesek.



 











 



Az együttállásnál (konjunkció) azonos jegyben, a megengedett tûréshatáron belül együtt állnak a bolygók.



 



Más asztrológiai rendszerek több más fényszöget is használnak, a Koch házakkal készített asztrológiai pszichológia azonban csak a következô aspektusokat alkalmazza:



 




Együttállás (konjunkció):  



Az egyik legfontosabb (primer) fényszög. Két vagy több bolygó a megengedett tûréshatáron belül azonos fokszámon áll, 0°-on. A benne résztvevô bolygók mindig  közösen fejtik ki hatásukat, egymással összeolvadva.



Azonos típusú (pl. férfias, Nap, Mars, Plútó) bolygók felerôsítik egymás hatását, ellentétes típusúak (pl. Mars-férfias Vénusz-nôies ) gyengítik, ellentmondásossá teszik az együttes hatást. A Megastar program narancssárgával ábrázolja az együttállást.



 





 




Szembenállás (oppozíció): 



Szintén primer, elsôdlegesen fontos fényszög. Két vagy több bolygó egymással szemben 180° távolságra áll egymástól. Feszültséget, ellentétet, polaritást jelent a benne résztvevô bolygók között, illetve a szembenálló házak, mint életterületek között. Egymástól eltérô (pl. tûz-levegô), de harmonizáló temperamentumú jegyekben fordul elô. (pl. Kos-Mérleg) A Megastar program piros hosszú vonallal ábrázolja.



 





 



 




Quadrát: 



Szintén elsôdlegesen fontos fényszög. A benne szereplô planéták egymástól 90°-ra helyezkednek el. Mindig nagy feszültséget, állandó kihívást jelent a személyiségben, feloldása nehéz feladat. Ellenkezô temperamentumú jegyekben fordul elô, ebbôl is fakad a benne rejlô feszültség. (pl. tûz és víz jegyek között, mint Kos és Rák) A program rövidebb piros vonallal ábrázolja.



 





 



 




Trigon: 



A trigonban résztvevô bolygók 120°-ra állnak egymástól, másodlagos aspektus. Jellege harmonikus, élvezô, könnyed energiaáramlás. Legtöbbször azonos temperamentumú jegyekben álló bolygók között jön létre, pl. Ikrek-Vízöntô, levegôs jegyek. A program hosszú kék vonallal jelzi.



 






 




 




Szextil: 



A szextil  egymástól 60° -ra álló bolygók kapcsolatát jelenti. Jellege segítô, együttmûködô, harmonizáló. Összeillô temperamentumú jegyekben álló bolygókat köt össze, pl. Bak-Skorpió, föld-víz. Az ábrán rövid kék vonal jelzi.



 





 




Quincunx: 



Az egymástól 150°-ra található bolygókat köti össze. A hosszasabb érlelô, fejlôdést  és tanulást elôsegítô,  alakulóban levô energiakapcsolatokat mutatja. Legtöbbször ellentétes motivációjú jegyekben álló bolygók között jön létre, pl. Oroszlán-Halak, tûz-víz.



Hosszú, zöld vonallal ábrázolja a Megastar program.



 



 





 



 




Félszextil: 



Olyan planétákat köt össze, amelyek 30° távolságra vannak egymástól. A benne résztvevô bolygók folyamatosan információval látják el egymást, közvetítenek. Általában ellenkezô temperamentumú jegyekben állnak: pl. Bika-Ikrek, föld-levegô. Rövid zöld vonal jelzi.



 





 



A horoszkópokban elôfordulhatnak fényszög nélküli planéták is. Ezek az energiák tisztán, de szélsôségesen éreztetik a hatásukat, vagy nagyon érezhetôen mûködnek, vagy semmit sem lehet érezni belôlük a személyiségben. Integrálásuk, tudatos használatuk a személyiségben nehéz feladat, különösen, ha személyiségi bolygóról van szó. (Nap, Hold, Szaturnusz)