Belsô ritmus

Az ember személyisége folyamatosan változik, ennek megfelelôen a sors, az aktuális események is állandó dinamikus változásban vannak. Az asztrológiai pszichológia az ember belsô, személyes ritmusából indul ki, amikor az éppen aktuális feladatokra következtet, vagy a személyiség fejlôdésében próbál tanácsot adni.


 



Az életóra folyamatos haladásával érinti az asztrológiai házakat, az óramutató járásával ellentétes irányban, az Ascendenstôl elindulva. Minden egyes házban hat évig tartózkodik, amelynek során minden hatéves periódus negyedik-ötödik évében az ember törvényszerûen egy krízist él meg, az éppen aktuális ház fô témáinak megfelelôen. Ilyenkor energetikailag egyfajta mélypontot él át, kevés a tetterô, a bátorság, a lelkesedés, viszont nagy az elégedetlenség, a stressz, és az ember kiutat keres a nehézségekbôl. A krízisek szükségszerûek, mert nélkülük nem akarnánk változtatni, szembesülni, tovább lépni.



 



Lassú, és küzdelmes idôszak következik, amelynek végére megérkezik az energia, megjelennek az új célok, megoldódik a krízishelyzet. Ekkorra az életóra már a következô ház csúcsának közelében van, majd be is lép a következô házba, ahol új témák, új feladatok, új problémák kezdôdnek. A ház elején, bô két és fél évig sok az energia, ilyenkor van mód új dolgokat elkezdeni, aktívan, céltudatosan cselekedni, mert megvan hozzá a szükséges erô. Ezután az óra a ház szilárd zónájába tart, ahol biztonsági életre rendezkedik be: igyekszik megtartani mindazt, ami van, amit eddig elért a munkában, magánéletben. Nem szívesen változtat, nem kezdeményez új dolgokat, passzív, várakozó, és egyre elégedetlenebb. Majd elér az óra a krízispontra, ahol újra válságot él át, egy helyben toporog, megoldásokat keres, majd lassan talál is. Az egész egy periodikusan ismétlôdô, hullám-folyamat, míg csak élünk.



 











 



Haladása során az életóra kapcsolatba kerül a bolygókkal, és ez a találkozás az ember számára mindig feladatot, kihívást, és eseményeket jelent. Az érintett bolygó által szimbolizált személyiségrésznek vagy képességnek fejlôdnie kell, meg kell tanulnia egy új helyzetben (másik házban), más módon (másik jegyben) érvényesülni. A feladat könnyebb azoknak a bolygóknak, amelyek a születési horoszkópban erôsek, sikeresek. Nehezebb azoknak a planétáknak, amelyek gyengék, elfojtók, a környezetükben kevésbé tudnak érvényesülni.



Segítség lehet az is, ha valakinek minden temperamentumban (tûz, víz, föld, levegô jegyekben) találhatók bolygói, mert a különbözô temperamentumú jegyek mindegyikéhez van affinitása. Sok nehézséget okozhat, és egyben fejlôdési lehetôséget jelent, ha valamelyik temperamentumból hiánya van valakinek, és az óra éppen a hiányzó temperamentumú jegyek valamelyikében jár. (Pl. föld jegyekben – Bika, Szûz, Bak – nincsenek planéták, és ezek valamelyikében jár az óra.)



 



A személyes ritmust szemléletesen jeleníti meg a következô számegyenes:





 



A grafikán az látható, hogy az egyes jegyek 0 és 30 foka között, hány fokon áll egy bolygó, és milyen sorrendben követik egymást a planéták. Ez a sorrend lesz az illetô személyes ritmusa, az életóra mindig ebben a sorrendben hozza a feladatokat, a bolygók jelentésének megfelelôen. Amikor az életóra a számegyenesen látható nagy szünet fokszámain jár egy jegyben, akkor a szülött életében csendes, meghatározó események nélküli idôszak van, ez akár éveket is jelenthet. A sûrûn álló, egymás után következô bolygók esetében sok feladat, sok esemény, sok változás várható, rövidebb idôn belül. Vagyis sok, nagy horderejû esemény, kihívás után, hosszú, eseménytelen idôszak következik, végig egy egész életen át. A személyes ritmust ábrázoló kis számegyenest a Koch házrendszerrel készített horoszkóp minden jegyének végéhez odailleszthetnénk, így látható volna a periodikus ismétlôdés, amely életeseményekben is jól példázza a belsô, személyes ritmust.



 





 




Akinél a fentihez hasonló, kiegyenlítettebb módon követik egymást a bolygók, annak a személyes ritmusa is egyenletesebb. Kevesebb, de folyamatosan jelentkezô kihívást kell megoldania, nagy felbolydulások, és nagy szünetek nélkül.



 



A belsô ritmus ismerete lehetôséget ad az elôzetes felkészülésre. A segítségével megérthetjük, hogy saját személyiségünkbôl fakadóan folyamatos változásban vagyunk, és a körülöttünk élôk is. Irreális elvárás tehát az, hogy egyszer majd minden megoldódik, jóra fordul, és végre hátradôlhetünk. Az emberi élet dinamikus ritmusa ezt nem teszi lehetôvé. A személyiség energiájának hullámszerû változása, a periodikusan jelentkezô feladatok, kihívások, állandó fejlôdésre, tanulásra késztetnek mindenkit. Ha ezt felismerjük, akkor sem magunktól, sem másoktól nem várunk statikus állandóságot, egyenletes csúcsteljesítményt, kiegyensúlyozott elégedettséget, örök boldogságot. A személyes ritmus ismeretével azonban jól tájékozódhatunk a saját életünkben, és a belsô ritmusunknak megfelelôen élhetünk.