Legyünk boldogabbak

A kutatások eredményei alapján újra és újra azzal szembesülünk, hogy boldogtalanabbak vagyunk más népeknél.
Már tudjuk, hogy ez így van. Ideje tenni ellene!


 



Elôször is nézzük meg, hogy mi az a boldogság? Ezt mindenkinek magának kell megfogalmaznia, de általában az emberek akkor boldogok, ha elégedettek, derûsek, úgy látják, hogy van értelme az életüknek, szeretik ôket és biztonságban érzik magukat.



 



Maslow szükségletpiramisa alapján elmondható, hogy az alapvetô szükségletek teljesülése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy elégedettek legyünk, és ide tartozik az is, hogy ne kelljen nélkülöznünk, rendelkezzünk egy alapvetô anyagi biztonsággal, és egészségesek legyünk. Mindemellett fontos tudnunk, hogy nem a leggazdagabb emberek a legboldogabbak, ne értékeljük túl az anyagiak szerepét!



 



Az egészség és anyagi biztonság mellett kulcsfontosságú, hogy biztonságban érezzük magunkat, például ne szorongjunk. A stresszkezelésben segít, ha találunk egy számunkra megfelelô mozgásformát, megtanulunk relaxálni, illetve valamilyen mûvészeti tevékenységre is áldozunk az idônkbôl.



Bagdy Emôke sokszor említi az altruizmus egészségmegôrzô erejét, tudjunk adni, segíteni, és önzetlenül viselkedni!



 











 



A szociális háló védô-óvó szerepe egészséges embereknél is rendkívüli jelentôségû, de számtalan gyógyulással kapcsolatos sikertörténetet hallunk, hiszen azért érdemes gyógyulni, ha van, ahová várnak minket, valakikhez tartozunk. A család, és a szeretetkapcsolatok segítik azt, hogy boldogok lehessünk.



 



A kapcsolatok terén idônként szükség van arra, hogy tudjunk megbocsájtani, és ki tudjuk fejezni igényeinket, vágyainkat. Ha ezeket hosszú távon elnyomjuk, akkor késôbb egy robbanás lehet az eredménye, illetve betegség kialakulásához is vezethet az elfojtás.



 



Kopp Mária 25 éves követéses kutatásai kimutatták, hogy az ellenséges attitûd, azaz ha másokat aljasnak, önzônek tartunk, és nem bízunk senkiben, lerövidíti az életet, és azon belül is rontja az életminôséget. Hogyan is lehetne boldog, aki a negatívumokat figyeli maga körül?



 



Sokszor nem könnyû, de nap mint nap érdemes állítani a hozzáállásunkon, hogy minél több idôn át optimisták lehessünk. Önbeteljesítô jóslatként ha a jót várjuk, akkor azt is vesszük észre.



A boldogsághoz jól jönnek a sikerek, amelyeket többnyire úgy érhetünk el, ha célokat tûzünk ki magunk elé, és ez önbizalomnövelô hatású is. A célokat alkalmanként lépésekre lehet osztani, ha túl nehéznek érezzük az elérésüket.



 



A szükségleteink csúcsán az önmegvalósítás áll. Mindannyian szeretjük az elismerést, de ne feledkezzünk meg a flow csodálatos erejérôl sem (amelyet Csíkszentmihályi Mihály írt le), amikor önmagáért végzünk valamilyen tevékenységet, amibe belefeledkezünk, és az energiával tölt fel. Mindenkinek érdemes megtalálnia, hogy hogyan élheti át ezt az érzést.



 



Bárkivel történhet olyan, amivel nehezen birkózik meg, ez nem szégyen. Erôsödjünk meg, és bátran tegyünk azért, hogy minél hamarabb, és tartósan túljussunk a nehézségeken, akkor átérünk a napos oldalra. Önmagukban nem a tények határozzák meg, hogy boldogok vagyunk-e. Tegyünk szert arra a képességre, hogy a körülményeken túllendülve, vagy éppen azokat megoldva: boldogabbak lehessünk!



 



Érdemes elolvasni Prof. Dr. Bagdy Emôke: Hogyan lehetnénk boldogabbak? címû könyvét.