Színterápia – Sárga –

Egy szín segítségével végzett alternatív gyógyító technika, aminek pozitív hatása van testi, lelki és szellemi szinten. Öletemben elôször, szakszerû elôadásban és gyakorlatban (kromoterápia néven) â??vad jógiâ?? koromban találkoztam vele, amikor valójában semmi más nem érdekelt, csak a nem látható világ csodái. Sorra vettük a színek csakrákra és a fizikai-pszichikai-szellemi szintre gyakorolt hatásait, aztán meditáltunk a különbözô színekkel. Nagyon jó tapasztalat volt!


Késôbb, amikor normalizálódott a hozzá állásom a dolgokhoz, megmaradt a színek iránti vonzalmam. Figyeltem, hogy éppen mi tetszik, és azt választottam az öltözékben, és a lakásomban. Többféle színkorszakom volt, pl. kék- fehér, sárga-fehér-fekete, bordó-fáradtrózsaszín, szürke-kék, stb. Jelenleg is figyelem, hogy mi szólít meg, így egyre gyûlnek bizonyos árnyalatú ruhák, és lakáskiegészítôk. (A sárga színrôl itt írtam korábban.) 



 



 



A színek hatása



A szín=fény. A fény a színek által válik láthatóvá. A Nap fénye pedig maga az élet. A minket körül vevô világ, a természet és a tárgyak színei folyamatosan sugároznak felénk, akár figyelünk rá, akár nem. A színek vagy a világos, fény-tartományhoz, vagy pedig a sötéthez állnak közel. Sose mindegy, hogy éppen mi a kedvencünk. Ilyenkor valószínûleg szükségünk van a szín által képviselt minôségekre, amik kiteljesítenek.



 



A sárga



A legteljesebb fény-szín, nagyon nemes és magasztos, ugyanakkor föld-közeli, életrevaló és akaratot erôsítô hatású.



 



Hogyan hat?



A testünket fénnyel, melegséggel tölti fel, derûs hangulatba hoz, stimulál, inspirál, lelkesít.



 



Mit gyógyít?









A következô betegségeket: megfázás, influenza, gyomor- és bélproblémák, ízületi gyulladás, reuma, bôrproblémák, segíti a test kalcium feldolgozását, hatásos a klimaxos panaszok, étvágytalanság, depresszió, idegrendszeri betegségek és fóbiák esetén.



 



Lelki szinten



Az akaraterô, önbizalom, pozitív önértékelés és kitartás, a felelôsségvállalás és határozottság vonatkozásaiban, valamint a másokkal való könnyebb kapcsolódásban segít, feloldja félelmeinket, lelki görcseinket, barátságossá, nyílttá tesz.



 



Szellemi szint



Ragyogó árnyalata a fény analógiája, sápadt, erôtlen változatai azonban lehúznak. Alkalmazhatjuk vizsgák elôtt és alatt, mert a koncentrációban, intellektuális munkában támogat, valamint összehangolja logikus és érzelmi szintjeinket.



 



Mikor kerüljük?



Ha nyugtalanok, izgatottak, izgágák vagyunk, vagy ha alvászavaraink, illetve szívpanaszaink (szívritmuszavar) vannak.



 



Hogyan végezzük a színterápiát?



Ösztönösen



Egyszerûen és ösztönös módon úgy, hogy hallgatunk belsô hangunkra, és azt használjuk a környezetünkben, ami aktuálisan legjobban tetszik.



 



Tudatosan



Ez már tudatos terápia, amire külön idôt fordítunk. Fontos, hogy nyugodt, zavartalan környezetben, lehetôleg a hajnaltól kora délutánig tartó órákban végezzük. Terápiás célokra kizárólag a ragyogó sárga árnyalatok alkalmasak. A sárga szín hatásait vizualizációval erôsítjük, így: tegyük magunk elé egy képkeretbe illesztve (textil, vagy ragyogó sárga papír), vagy szemmagasságban kiterítve (pl. kendô, sál, selyem), majd kényelmesen üljünk elé, pár percig szemléljük, aztán hunyjuk le a szemünket, és próbáljuk vizualizálni a színt, vagyis behunyt szemmel is „látni”. Ha ez már jól megy (2-3 nap után), tovább léphetünk. Megpróbálhatjuk elképzelni, hogy a ragyogó sárga az egész testünket beburkolja. Késôbb – újabb pár nap múlva - koncentrálhatunk a fájó, vagy problematikus területekre. Ha pszichikai segítségre van szükségünk, akkor a napfonat-gyomor tájékra, illetve a homlokra vetítsük a szép sárga színt.



 



Képek- egyszerûsített színterápia



A derûs témájú képek, amiken a napsárga a fôszereplô, kis mértékben segítenek az említett problémák esetén, derût és energiát sugároznak.