Mit szólnál egy lofthoz?

Mármint, ha úgy adódna, mondd: szívesen beköltöznél? Vagy furának találod? Csak egy idôre próbálnád ki?


A kérdés egyelôre költôi, nem bôvelkedünk loftokban, amiknek ára amúgy is a csillagos eget dörgöli, de akinek tetszik, annak a szeme élôben és virtuálisan is rátéved a potenciális lehetôségekre. A loftok, különösen e kettô, amikre ráleltem, szerintem nagyon szépek. Van egy barcelonai, ami New York-i felhanggal bír, meg egy manhattani, európai módra és femininre berendezve. 



Szövegelés a loftokról



Az angol loft szó eredeti jelentése padlástér vagy emeleti helyiség, amelynek magyar megfelelôje az egyterû lakás. A loft kialakulása az ötvenes években kezdôdött New York Soho nevû városrészében, ahol egykori gyárépületeket alakítottak át nagy alapterületû és belmagasságú, általában galériás lakóterületekké, új életformát teremtve ezzel. A loftok divatja az Egyesült Államokból és egyes nyugat-európai nagyvárosokból terjedt el. Olyasfajta mûvészlakásokról van itt szó, amelyek régi gyárépületekben vannak.



(hvg: Budapesti loftok)



 











 



A loft



a meghódított tér. A megszelídített mértani forma. A valaha volt zaj helyén egy csendben uralkodó látvány, falak és magasságok, ablakok és fény összessége. A tömeg helyén az én, a sok helyén az alig. A loft a mi modern világunk kastélya, amiben a magas fal nem egy monumentális, a különlegességet hangsúlyozó elem, hanem szükségszerû megoldás, és ez a 'csak a legszükségesebb legyen benne' funkcionalitás és céltudat vonul végig a loft kialakításán és térszemléletén.



 



Loftban lakni



merész álom, hétköznapi embernek nem is adatik meg, de csodálni azért lehet - már akinek tetszik - mert ugye van, aki azonnal beköltözne az egyik ilyenbe. Én is. Azonnal. Hogy meddig bírnám, nem tudom, mert a loft azért lássuk be, extrém egy lakáshelyzet, itt, ha a kakaómhoz kinn felejtettem a cukrot, loholhatok naphosszat és róhatom a kilométereket, de hát aki loftban lakik, annak valószínûleg ilyen gondja nincs. Mert az minden valószínûséggel nem maga készíti a kakaókat, sem a kisgyerekének nem varr filckoronát, és nem igényli, hogy az ôszi leveleket nap mint nap lássa elhullani és maga gereblyézze csomókba, mert loftban lakni az egy alapvetôen különc életforma, és kell hozzá az életnek az a sávja, amiben pörgés, varázs, kreativitás, zûrzavar, zene, ritmus, hajsza, adrenalin és robbanékonyság van, egyéb "zavaró tényezô" meg nincs.



 



Az én verzióm



az, hogy van benne egy mûterem rész (itt festenék), egy zene-sarok (zenélni), egy konyha (naná), egy táncterem rész... haha, akkor itt abba hagyom.



 



Loft Barcelonában



A belváros egykori szônyegraktárát alakították át/ki lakássá, és tették amolyan New York-hangulatúvá. A lakás a hatalmas tér ellenére meghitt, letisztult és finom. A sok fehéret a néhol megjelenô fekete és a régi bútorok vonala, színe oldja. 



 





 




Finom, feminin loft



Manhattanben, egy XIX. sz.-i ipari épületben rendezte be a lakását Thea Basley stylist, aki a tej és méz színeivel, valamint a lágy formákkal, textilekkel tette nôiessé ezt a teret, amely így nem is emlékeztet, hogy ez valamikor egy gyárépület csarnoka volt.