Tudjuk-e mik a csakrák?

Igenâ?¦ az valamilyen pont a testen, hét van belôleâ?¦ Aha, azok olyan helyfélék a testen, pozitív dolgokra jókâ?¦ Persze, a jógával kapcsolatos valamiâ?¦ â?? hangzottak gyors felmérésünk válaszai. Az eredmény magáért beszél: nem árt helyére tenni a fogalmakat.


Annyi kiderült e hevenyészett kutatásból is, hogy az emberek nagy többsége legalábbis hallott már a fogalomról. Nem ismeretlen számunkra, pedzegetik értelmét, de elnagyolt a tudásuk róla. Teremtsünk hát rendet a fogalmak között!



A csakra természetesen szanszkrit szó, esetleg kínai, ahogy néhány kétkedô véli, a lényeg azonban, hogy keleti. Az utóbbi érában dívó keleti filozófiák és a jóga tudománya hozta magával. A szó szerinti fordítása: kerék, örvény. Nem véletlen. Ez ugyanis egy tekeredô, mozgó energia spirál, ami örökmozgó módjára örökösen forog, mozog, él. Ha gond van mûködésével, akkor lelassul, legyengül vagy megváltozik ritmusa, forgási iránya. Persze, hiába keresnénk a testükön ilyen kerekeket, nem találunk, mert ezek szemmel nem látható, kézzel nem megmarkolható rezgések.



 











 



Sokféle elnevezéssel illették az idôk folyamán (spirituális idegközpontok, energiagenerátorok, kommunikációs központok, lótuszvirágok), amelyek mindegyike kifejezi a lényeget: egy rendszerrôl van szó, egymással összefüggésben levô struktúráról, ami a test energiáiról, kommunikációs hálózatáról tudósít. S igaz, hogy érzékszerveinkkel nem észlelhetô, de megtapasztalható. Olyan, mint a kisugárzás, vagy az atmoszféra. Érezzük, hat ránk, tapasztalatunk van róla, anélkül, hogy materiálisan érzékelhetô lenne. Jellegük inkább misztikus, mint biológiai.



 



Valójában sokkal nagyobb számú csakra létezik, mint amit a köztudat tart számon, de az általunk is ismert hét csakra a legfontosabb. Pontosan nem lokalizálhatóak, de megközelítôleg behatárolhatók. Mint szervezetünk összes komponensének, ezeknek is összehangoltnak kell lenni, nem mûködhet sem alul, sem túl. Egy skálán helyezkednek el, aminek a legalsó tagja áll legközelebb minden földi dologhoz, és a legutolsó tagja legközelebb a szellemihez, az éterihez.



 



1. A legalsó, a gyökércsakra, a farokcsontnál található. Az „azért él, hogy egyen” típusát adja annál, akinél ennek mûködése fokozott.



 



2. A szexcsakrának nevezett második csakra a keresztcsont tája körül keresendô. A csábító-és vonzerô lakozik itt, élénkség, fondorlatosság és fejlett képzeleterô jellemzô a túltengésére.



 



3. A köldökcsakra a köldök körül érhetô tetten. Olyan alapvetô tulajdonságokat hordozva, mint az önbizalom, optimizmus, másokra való hatás. A harcmûvészetekben külön gondot fordítnak a harcos köldökcsakrájának edzésére. Japánban ez az életenergia színtere, nem véletlen, hogy a harakirit is ezen a területen hajtják végre.



 



4. A szívcsakra a szív vonalában, középen helyezkedik el. Jung szerint az ember racionális funkciói kezdôdnek itt. Ha magunkról beszélünk, erre a tájra mutatunk kezünkkel. Nagyon fontos csakra, nemcsak központi helyzete miatt, hanem azért is, mert ennek nyitottsága vagy fejlettsége határozza meg, hogy inkább az alsó vagy inkább a felsô csakrákhoz „húz-e a szívünk”. Ez a csakra súgja meg nekünk, hogy mennyire ôszinte a másik ember hozzánk, mennyi benne a szeret és a megbocsátás.



 



5. Ha azt mondom, hogy az ötödik csakra a torokcsakra nevet viseli, akkor azonnal rá is vághatjátok, hogy az pedig a torok környékén található. S mi más is lehetne a kulcsszava, mint a beszéd és a kommunikáció. Kísérletek bizonyítják, hogy a kommunikáció létfontosságú. „Légy csendben!” és „Építsd ki magadban a belsô kommunikációt.” -szólnak tanításai.



 



6. A homlok csakra éppen a homlok közepén helyezkedik el, a harmadik szem helyén. Ez a lélek székhelye, tartja a hindu felfogás. Nem meglepô tehát, hogy a koncentráció, intuíció és meditáció központja is egyben.



 



7. A legfelsô, korona csakránk a kutacsok környékén érzékelhetô. A legmagasabban fejlett tudatot szimbolizálja. A lélek optimális esetben itt távozik a testbôl. Itt már nincs félelem, nincs dualitás, megszûnik minden testhez kötött funkció.



 



Azt talán mondani sem kell, hogy mindegyik csakrához tartozik egy forma, egy szín, egy égitest és így tovább. Az analógiák tana sehol sem olyan határozottan és konzekvensen megnyilvánuló, mint itt.



 



A csakrák érzékeléséhez hanyatt kell feküdnünk, néhány kilégzést követô teljes ellazulással. A jobb kéz mutató, gyûrûs és középsô ujját helyezzük az adott testrészekre. Sohasem fogjuk mindig ugyanazon a helyen és ugyanolyan intenzitással érezni a lüktetést. De melegség, bizsergés formájában találkozhatunk energiapontjainkkal, a csakrákkal.