A Feldenkrais módszer

Dr. Moshe Feldenkrais (1904-1984), fizikus, mérnök, harcmûvész, tanár, kutató nevéhez fûzôdik. Ez egy olyan tanulási folyamat, aminek során a résztvevô megtanulja, hogyan mozogjon kellemesebben, hatékonyabban, ami egyaránt hasznos idôsebbeknek és fiatalabbaknak, élsportolóknak és mûvészeknek.

 



Különösen népszerû zenészek és táncosok körében. Feldenkrais szerint az ember képessége a tanulásra azt (is) jelenti, hogy mozgása nem megfelelôen fejlôdik. Az állatok idegrendszerében van ösztönös viselkedésük kulcsa, az ember tanulja a viselkedést, mûködést, ami gyakran nem megfelelô, mert túl gyorsan történik, amikor például siettetik a kisgyermek fejlôdését. Ez vezethet a késôbbiek folyamán, úgy 40 év körül általában, betegségekhez és lelki problémákhoz. Megszokott mozgásunkat, viselkedésünket természetesnek és jónak érzékeljük és tudatosan – ahogy ezt már F.M. Alexander is fölfedezte – nem tudjuk megváltoztatni. A Feldenkrais módszer segítségével a fizikai tapasztalat (mozgás) során jut agyunk új információhoz és így változtatjuk meg a régi, rossz beidegzõdést. Ahogy újra és újra végre hajtjuk a gyakorlatokat (a rossz beidegzôdést csak többszöri ismétléssel lehet megszüntetni), végül az új lesz a természetes. Ahogy megtapasztaljuk, hogy a különbözô mozgásokat könnyen és erôlködés nélkül, többféle módon is végre lehet hajtani, ez átterjed életünk más területeire is.



 



Választási lehetôségeink ott is megnônek, szabadabbak leszünk. Aki elkezdi, jó, ha tudja, alapvetô változásokra számíthat. Nagyobb önismeretre tesz szert és meg lesz a lehetôsége, hogy önállóbb, szabadabb legyen, „megvalósítsa gyermekkori álmait”, ami Feldenkrais egyik meghatározása az egészségrôl.



 











 



A változáshoz a lehetôséget a tanulás, az önismeret fejlesztése, a tudatosság adja. „A tudatosság gyógyít” a címe az egyik híres Feldenkrais könyvnek…



 



A Feldenkrais módszer kétféleképpen sajátítható el



1) Tudatosság Mozgás Által® (ATM), amikor az oktató csoportnak tart órát, a mozgásokat mindenki a saját értelmezésében és ütemében hajtja végre. Megtanuljuk, hogyan irányíthatjuk tudatosan mozdulatainkat. Nem írja elô, hogyan mozogjunk, hogyan lélegezzünk, csupán több lehetôséget mutat meg, amibôl a számunkra legkellemesebbet választjuk ki. Az emberi mozgás széles skáláját felölelik, a kisgyermek fejlôdésétôl magas szintû mozgásképességek kialakításáig. Feldenkrais 600 ilyen gyakorlatot írt le, aminek közel 1000 változata lehetséges, ami azt jelenti, hogy minden órán valami újat tanulunk.



 



2) Funkcionális Integráció® (FI), amikor a résztvevô teljesen felöltözve fekszik egy speciálisan erre az alkalomra készített asztalon, de ülô és álló helyzetben is végezhetô. A mozdulatok, mozgásformák hasonlóak a Tudatosság Mozgás Által® során végzett gyakorlatokhoz, de most a tanár gyengéd érintésekkel és mozdulatokkal segít a tanulónak, hogy érzékelje, szokás szerint hogyan viselkedik és még milyen mozgási lehetôségek állnának rendelkezésére.



 



A Feldenkrais módszer alkalmazási területei



Részlet Roger Russell: „Hátat fordítani a fájdalomnak, a Feldenkrais módszer gyakorlati alkalmazása” címû könyvébôl:



A természetes fejlôdési folyamattal keletkezõ új mozgási és észlelési képességet Moshé Feldenkrais „tudatosságnak” nevezte. Ezt a fogalmat használta az olyan tulajdonságok leírására, mint: rugalmas figyelem, éles elme, precíz mozgás. A tudatos cselekvés az adott tevékenység során magát a cselekvési folyamatot felfogó képességben rejlik – ez a jól körülírható adottság oly mértékben teszi lehetôvé tetteink szándékainkhoz történô igazítását, hogy egész életünkben sikeresek lehetünk.



 



A tudatos mozgás képessége mindenki számára adott, aki kondícióján javítani szeretne. Napjainkban a Feldenkrais módszer számos területen a mozgásoktatás és terápia szilárd alkotóelemét képezi.



 



Fiatalok esetében a Feldenkrais leckék segítségével sokoldalú marad, és nem szûkül be a tizenévesek fejlôdés-térképe. A módszer iskolai oktatásban való beépítése lehetôvé tenné, hogy minden gyermek egy életre megjegyezhesse az egészség megôrzésének módját.



 



Preventív módszerként felnôttek számára a Feldenkrais módszer lehetõséget kínál arra, hogy mindenki saját érdekében tegyen valamit, és ezzel lényeges életminôség javulást érjen el. A betegbiztosító és a betegellátás tehermentesítése az egész gazdaság számára könnyebbséget jelent.



 



 Az orvostudományban is jelentôs szerepe lehet. Szélütés, szklerózis multiplex, mozgásszervi sérülések vagy mesterséges csípôízület esetén döntô fontosságú az agy koordinációs kaszkádjának javítása. A Feldenkrais gyakorlatok a kaszkád minden egyes lépését fejlesztik. Nem csoda, ha ez a módszer az orvostudomány számos területén egyre nagyobb elismerésre tesz szert. Az USA-ban terápiaként történô bejegyzése folyamatban van.



 



Táncosok, színészek, zenészek, énekesek a mozgáskoordináció finomításával és tudatos odafigyeléssel maximális teljesítmény nyújtására lesznek képesek. A Feldenkrais gyakorlatokkal minden mûvész számára elérhetôvé válik az esztétikus elôadásmódhoz szükséges gördülékeny mozgáskoordináció.



 



Sportolók egyetlen sportágban sem lehetnek sikeresek erô és kitartás nélkül, az erô irányítása azonban legalább ilyen fontos. A Feldenkrais módszer ugrásszerû teljesítményfokozást eredményez, és a sérülések is könnyebben kivédhetôk.



 



 A küzdôsportokhoz a Qigonghoz, Tai Chi-hoz, jógához és a meditációhoz testünkön kell uralkodnunk, és nyugalomra van szükségünk. A Feldenkrais gyakorlatokkal kifejlôdik a test érzékelése, és nyugalmunk is fokozódik. Ezáltal e területeken egyszerûbben és sikeresebben hajthatjuk végre a gyakorlatokat.



 



Az idôsek Mozgását megrögzött szokások jellemzik. Fejlôdés-térképükön mély völgybe kerültek, és mozgásuk sok tekintetben korlátozott. A kíméletes Feldenkrais gyakorlatok ideálisan elégítik ki igényeiket, és megkönnyebbülést hoznak számukra.



 



Feldenkrais idézetek



Senkit ne tévesszen meg az óra nyelvezete: lehet, hogy csak testünk egy részére összpontosítunk az óra alatt, de minen alkalommal egész testünket, és személyiségünket alakítjuk. Ne felejtsük el, hogy nincsenek külön részeink. Testünk egységes, összetett egész.



 



 ”Amikor valaki egy macskát tart a farkánál fogva, valami olyant fog megtanulni, amit másképp soha nem tudna meg.” –Mark Twain



 



Életünk nagy részét szokásaink uralják. Abból tanulunk, amire odafigyelünk és a tetteink határozzák meg az életünket. Amikor nem figyelünk arra, hogy mit csinálunk, akkor a szokásaink rabjai vagyunk. A mozgásunk, gondolkodásunk és viselkedésünk mind a régebben tanultakon, a régebbi feltételezéseken és korábbi hiedelmeinken alapszik.



 



 ”Abból tanulunk, amire odafigyelünk és a cselekedeteink határozzák meg az életünket.”



 



Legtöbb “alapvetô hitünk” kisgyermek korunkban alakult ki és ezeket soha nem újítottuk meg. Ezek a gyerekes hitek magunkról és a világról eredetileg azt a célt szolgálták, hogy megvédjenek minket a kellemetlen érzésektôl; de most, évekkel késôbb, ezek a megszokott védôbástyák korlátozzák képességünket, hogy új kapcsolatokat alakítsunk ki és fizikai, valamint lelki fájdalmat okozhatnak. A Feldenkrais gyakorlatok segítségével fokozzuk testi tudatosságunkat, könnyebben fogunk ellazulni, tartásunk könnyedebb lesz, csökken a stressz, a szorongás, a krónikus feszültség.



 



 ”Megtanulunk tudatosabban élni és a mindennapi életünk kellemesebb és hatékonyabbá lesz.”



 



 Ahogy idôsebbek leszünk, az életünk során ért események fizikai fájdalom, rossz testtartási szokások, stressz és korlátozott mozgásképesség formájában manifesztálódnak a testünkben. Az enyhe stressz jó hatással van mentális és fizikai hatékonyságunkra, de a krónikus stressz mérgezô – mentális és fizikai betegségeket okozhat. Fokozott testi tudatosságra és relaxációs technikákra van szükségünk, hogy az idegrendszerünk mûködését karban tartsuk. Ahogy tudatossá válnak gondolkodásunk és létünk nem-tudatos mintái, lassan megszabadulunk szokásaink rabságából.