A Glikémiás indexrôl

A Glikémiás Indexrôl egyre több helyen olvashatunk. De mi is ez valójában? Hogyan használhatjuk a testsúlyoptimalizálásban?

A Glikémiás Index azt fejezi ki, hogy a vizsgált szénhidrátnak, illetve az adott szénhidráttartalmú élelmiszernek a glükózhoz képest milyen a vércukoremelô hatása. A glükóz Glikémiás Indexe 100 %. A 70-nél nagyobb érték magas, az 56-69 közé esô közepes, míg az 55 vagy annál kisebb érték alacsonynak számít.



A glikémiás index (GI) csökkentésén alapuló diéta hatására csökken a test zsírszöveteinek mennyisége és csökkenthetô a vér "rossz koleszterin" szintje is. Utóbbinak köszönhetôen egyaránt csökken a szívinfarktusra és agyvérzésre való esély - állítja egy új tanulmány.









A magas GI-vel rendelkezô ételek, mint például a sütemények, nagyon gyors vércukorszint-emelkedést okoznak. Az alacsony GI-vel jellemezhetô ételek, mint amilyenek a különbözô tejtermékek, fôtt tészták, szintén megemelik a vércukorszintet, viszont sokkal lassabban és kisebb mértékben.



Azoknak az embereknek, akik alacsony glikémiás indexû ételeket fogyasztanak, sokkal jobb lesz a közérzetük és egyben a zsírlebontásuk is hatékonyabbá válik.


Joanna McMillan-Price (Sidney Egyetem) és munkatársai 189 túlsúlyos, 18 és 40 év közötti férfi és nô esetében vizsgálták a GI-diéta zsíranyagcserére gyakorolt hatásait.



A résztvevôket véletlenszerûen négy csoportba osztották: 12 héten át csökkentett kalória- és zsírtartalmú étrendet kaptak, amelyek azonban különböztek a glikémiás indexet tekintve.



Az elsô csoport ételei az alacsony glikémiás index mellett sok szénhidrátot - a teljes energiamennyiség 55%-a - tartalmaztak, míg a második csoport ételeiben szintén sok szénhidrát volt, de magas GI-érték mellett. A harmadik csoport magas fehérjetartalmú - a teljes energiabevitel 25%-a - ételeket evett magas GI-értékek mellett, a negyedik csoport pedig magas fehérjetartalmú táplálékot fogyasztott alacsony GI-értékekkel.



Három hónap múlva mindenkinél kisebb-nagyobb mértékû (4,2 - 6,2%) testsúlycsökkenés volt tapasztalható. A legnagyobb mértékû súlycsökkenést viszont azoknál lehetett megfigyelni, akik nagy mennyiségû fehérjét és szénhidrátot tartalmazó, de ugyanakkor alacsony glikémiás index-szel jellemezhetô ételeket fogyasztottak. Az elsô csoport - sok szénhidrát, alacsony GI - tagjainál a zsírszövet mennyiségében például csaknem 80%-kal nagyobb mértékû csökkenést lehetett megfigyelni azokhoz képest, akiknél az ételek szénhidráttartalma mellett a GI-index is magas volt.



A koleszterinszint változásainak tekintetében már más volt a helyzet: azoknál, akik magas fehérjetartalmú, magas glikémiás indexû ételeket fogyasztottak, az LDL-koleszterin koncentrációja emelkedett, azoknál viszont, akik sok fehérje mellett alacsony glikémiás index-szel jellemezhetô ételeket ettek, koleszterinszint-csökkenést tapasztaltak.



Az eredményekbôl arra lehet következtetni, hogy nem okoz problémát, ha például viszonylag sok tésztafélét eszünk, azonban mindenképpen figyeljünk rá, hogy a tészta mellé fogyasztott ételek glikémiás indexe alacsony legyen.



forrás: www.dietinfo.hu