A Hold a horoszkópban

Horoszkópunkban a Hold az érzelmi én, és a családmodell szempontjából a szülött maga, a gyermek. Egyúttal a belsô gyermek is, akinek vágyai és igényei vannak.


Mi az érzelmi én?



-az érzelmek, érzések



-az emóciók



-a vágyak



-a szeretet adás-fogadás képessége



 



Az érzelmek és érzések kifejezésének és megélésének módja a Hold jegyébôl ismerhetô fel. Mint a Napnál, itt is archetípusos tulajdonságokról van szó, amelyeket a Hold fényszögei tesznek személyessé. Az érzelmi én motivációi:



 



-kardinális jegyekben aktív, kezdeményezô, intenzív



-szilárd jegyekben óvatos, visszafogott



-változó jegyekben hangulattól függô, változékony, impulzusokra érzékeny











A Hold jegye alapján a kifejezésmód szerint:



 



- tüzes jegyekben aktív, kezdeményezô, impulzív



-földes jegyekben konkrét megélésekben ismeri ki magát leginkább, realista



-levegôs jegyekben könnyen kapcsolatba kerülô, de nem igazán mély, tartós



-vizes jegyekben érzékeny, befogadó



 



A fényszögei szerint:



 



-más planétával együttállásban arra erôsen hat, annak funkcióit érzésekkel tölti fel



-oppozíciónál a másik planéta személyes energiáját zavarja, irritálja az érzelem



-kvadrátnál érzelmeket felkavaró a vele fényszögben álló szimbólum szerinti energia



-szextilnél és trigonnál az érzelmek áthatják, automatikusan befolyásolják a másikat



-félszextilnél érzelmileg tesztel, vizsgál



-kvinkunksznál érzelmi fájdalmak és krízisek útján fejlôdô, nevelô hatású



 



A szintézis



Mint minden személyes energiát, az érzelmi ént is szintézisben kell értelmezni a horoszkópból.



 



A Hold motivációja és temperamentuma lehet rokon vagy ellentétes. Ez már önmagában is képet ad arról, hogy az érzelmi én egy embernél mennyire harmonikus, vagy diszharmonikus.



A Hold leginkább a kutató, keresô félszextil és kvinkunsz fényszögeket „szereti”, mert ezek adják a legtöbb személyes fejlôdést eredményezô megélés lehetôségét.



 



Az együttállás és oppozíció, valamint a kvadrát fejlôdési lehetôségeket a nehézségekben hordozza. Az izgalmat, a konfliktust a Hold krízisként éli meg. Az érzelmi én stressz alatt áll.



 



Bár a trigon és szextil általánosan „jó” fényszögnek nevezett, de az érzelmi én szempontjából túlságosan elváró, lusta, passzív lehet.



 



A személyes megélések és élethelyzetek azonban három szinten, fizikai, érzelmi és mentális szinten történnek. Ez az egyéni szabad akarat alapján történhet.



 



Az érzelmi én, a Hold háromszintû megélései:



 



Fizikai szinten



Másokról való gondoskodás megakadályozza a saját igények és vágyak figyelembe vételét. Mivel az emberek nem hálásak azért, ha gondoskodunk róluk, ezen a szinten sok frusztáció akad mások hálátlansága miatt. A saját igények és vágyak elfojtása, pedig akár beteggé is tehet.



 



Érzelmi szinten



Itt a szeretet adok-kapok jelenik meg a megélésben, élményben. A viszonzás elmaradása, és az emiatti fájdalom gyerekessé teheti a felnôtt embert is. Mint minden érzelmi szintû megélésnél, a hangulatok változnak, a boldogság-boldogtalanság kettôssége hat. Az önszeretet hiánya miatt mindig kell valaki, aki szeressen.



 



Mentális szinten



Ezen a szinten az ember képes felismerni vágyait, szükségleteit, és képes azokat ki is elégíteni. Ha érzelmeit nem viszonozzák, akkor nem keresi magában azt, miért nem érdemes rá, hanem tudomásul veszi, hogy az ember érzelmeit csak saját emocionális tapasztalatai szerint élheti. Felismeri a gyermekkori traumát, amely a boldogtalanságát okozza, tudatába felhozza, és máris képes a megélést a maga teljességében elfogadni.



 



A Hold és az életóra



Az életóra bizonyos idôkben egész életünk során aktiválja a Holdat, azaz az érzelmi ént. Ilyenkor a született adottsághoz képest (Hold háza és jegye, fényszögei) mindig újabb lehetôség nyílik arra, hogy érzelmileg fejlôdjünk. A fejlôdés néha csak akkor lehetséges, ha bizonyos kríziseket kell megélnünk. Az úgynevezett feszültséggel teli életóra-hold fényszögek a leginkább fejlesztôk.