A nyolcadik ház

A ház, mint életterület
A 8. ház a szociális fejlôdés fontos állomása. Itt a mások értékeirôl van szó, amelyet tisztelnünk kell, és egyensúlyba kell hoznunk a saját értékekkel. Az adni-kapni egyensúlyról van szó.
A 8. ház â??félelmetesnekâ? tûnik sokak szemében. Mint életterület, ez a veszteségek, a lemondások és a transzformáció háza.


 



A környezet elvárása az emberrel szemben arról szól, hogy az ember megtanulja, az életben a tárgyak és emberek nem képezik tulajdonát. Minél anyagiasabb, vagy ragaszkodóbb valaki, annál keményebb leckéket oszt számára a sors a 8. házban.



A feladat az, hogy az értékrend változzon, a fontossági sorrend újra kialakuljon.



 



A ház jegye mutatja meg, hogyan állunk ehhez a problémakörhöz. A 8. ház más néven a Skorpió háza, szilárd minôségû ház. Ha a jegye is szilárd minôségû, akkor nehezebben megy az elengedés, a lemondás.



A kevésbé anyagias, mások értékeit tisztelô ember ezt a 6 évet minden nagyobb megrázkódtatás nélkül képes átélni.



 



A ház, mint életszakasz



Ez a ház a 42, és 48. születésnap közötti idôt öleli fel.



 



A ház elsô szakaszában, a 42.-44. születésnap közötti idôszakban, lehetôség nyílik az aktív változtatásokra, elengedésekre.



A következô szakaszban, 44.-46. éves kor között jelentkeznek a fájdalmas megélések, illetve 46. születésnap körül a 8. ház krízis pontjához érünk. A szilárd házak krízis pontja mindig erôsebben érezhetô az emberek életében, mint a kardinális vagy változó házaké, mert a ragaszkodás, kötôdés nagyobb, ez által a veszteségek mélyebben érintik az embert.



A 46. születésnap után jó esetben lezajlik a transzformáció, és így már nyitottak leszünk a 9. házba lépéshez.



 



A ház, mint életfeladat



42.-43. születésnap között        jellempróbák, a jellem fejlôdésének befejezôdése



43.-44. születésnap között        változások a hivatali- és magánéletben



44.-45. születésnap között        a felelôsség terhével való megbirkózás



45.-46. születésnap között        az élet értelmének kutatása



46.-47. születésnap között        veszteségkrízis



47.-48. születésnap között        az elengedés megtanulása, megélése



 



A ház krízise



A válás- vagy szakítás krízise gyakran jelentkezik ebben az életkorban. Nem ritka, hogy egy szeretett személytôl is ilyenkor kell elszakadni.



Nem véletlenül kerül az ember életébe az osztozkodás, az örökség témája éppen ilyenkor.



A transzformáció lényege az, hogy az ember ráébred, mindent csak „kölcsön” kapott ebben az életben, és egyszer mindezt itt kell hagyni. Másik lényeg ebben a házban, hogy ráébredünk, egyetlen, amit tôlünk soha nem lehet elvenni, az a tudás és a tapasztalat.



 



Az 8. ház megélésének változatai



1.Fizikai szintû megélések



Anyagi veszteségek



Örökséggel kapcsolatos konfliktusok



Egzisztenciális romlás



 



2.Érzelmi szintû megélések



Halálesetek



Gyermekek önállósulása



Szakítás, válás



Féltékenység



Depresszió



 



3.Szellemi szintû megélések



Személyek önkéntes elengedése



Lemondás anyagi értékekrôl



Az értékrend megváltozása



Az élet értelmének felismerése



A sors értelmének felismerése



 



Az 8. házban álló planéták



A 8. házban álló planéták a lélek fejlôdésének eszközei. A transzformációs folyamatokban segítôk, vagy hátráltatók az itt álló bolygók. Személyiségi bolygók a 8. házban (különösen a Hold) tapasztalatom szerint a depresszióval hozhatók összefüggésbe. Természetesen csak akkor, ha a transzformáció nem zajlik le.



 



A 8. ház problematikája és annak eredete



A veszteség nagysága szubjektív. Az elengedési problémák, a túlzott ragaszkodás a 2. házból ered, tehát a 6.-12. életévek közötti tapasztalatok, a szociális fejlôdés kezdete erôsen befolyásolja azt, mennyire leszünk felnôttként anyagiasak, ragaszkodók, féltékenyek, stb.



 



Ha ebben a nehéz idôszakban komoly veszteségérzés jelentkezik, érdemes kutatni, milyen fájdalmas tapasztalatot élt át az ember a 2. házban. Ennek feldolgozása ebben az idôben fontos, mert így óvhatjuk meg magunkat a késôbbi, idôsebb kori veszteségélményektôl.



Gyakran a gyermekek önállósulásakor nehezen engedi el a gyermekeket, illetve bizonyos üresség érzést kelt a szülôben. Ez egy igazi veszteség-tapasztalat lehet a túlzottan ragaszkodóknak. A transzformáció azonban lehetôvé teszi, hogy nemcsak megértsük a gyermekek önállósulási törekvéseit, hanem felfedezzük, milyen sok feladattól, felelôsségtôl szabadultunk fel. Az új szabadsággal élni kell tudni, és ez már segítség ahhoz, hogy majd a 9. házban szellemi fejlôdésünkkel törôdjünk. Nem véletlenül kezdenek ebben az idôben sokan valami újat tanulni. A szellemi képesség és energia még bôven van, és ehhez most megfelelô szabadidô is keletkezik.



Férfi és nô erre az idôszakra már megteremtette magának azt az anyagi bázist, amelyre szüksége van. Bár még nem teheti le a „szerszámot”, de a felelôsségek csökkenésének köszönhetôen kissé fellélegezhet.



 



Egy konkrét példa: férfi





 




Ez a férfi rendkívül tehetséges feltaláló, akinek zseniális ötleteit soha nem sikerült értékesítenie.



2000-ben aztán teljesen kicsúszott lába alól a talaj. Elvesztette állását, a felesége elvált tôle, a gyerekei megtagadták.



Akkor az életóra a 8. ház talppontján állt, és a veszteségkrízis ideje jött el. Nála az elengedés nem ment simán. A 8. házában nincs planéta, de 2000-ben két fontos életóra fényszög képzôdött Mars (kvinkunx) és Uránusz (szextil) között. Mindkét planéta a saját házában a talpponton áll, tehát a külvilágban nehezen kivihetô (elfojtott) személyes energiákról van szó.



 











 



Konfliktuskezelése nehézségei (Mars) oda vezettek, hogy a feleséggel és a fônökkel szemben is alulmaradt. A házasság felbontásakor a „vagyon” nagyobb részét az asszony kapta a gyermekek miatt, akik vele maradtak. A munkahelyén végkielégítést nem kapott, amiért pereskedni kellett. A per sem az ô javára dôlt el.



A 8. ház jegye Bika, a leganyagiasabb jegy fizikai szinten. Az férfinak minden veszteség, legyen az a legkisebb is, hatalmasnak tûnik. Ez egész eddigi életében végigkísérte, és emiatt kellett valóban nagy veszteséget elszenvedni a 8. házban.



 



E „pechsorozat” alapja a 2. házban lévô Szaturnusz energiában keresendô. A 2. ház jegye Skorpió, szintén erôsen ragaszkodó, anyagias is lehet fizikai szinten, és nehezen tud saját erôbôl szerezni és megtartani. Rendszerint másoktól vár el, onnan kíván szerezni. Szaturnusz a 2. házban a leggyakrabban szegénység-tudatot jelent. Akkor is, ha nincs igazán hiány semmibôl. Továbbá pesszimista hozzáállást az anyagiakkal kapcsolatban, és mély félelmet attól, hogy egyszer koldusbotra juthat, ami sajnos végül be is követezett.