Agyféltekék

Az emberi nagyagy két szimmetrikus részbôl áll, melyeket jobb és bal féltekének nevezünk. A két agyfélteke különbözô funkciókkal rendelkezikâ?¦


 



A bal agyfélteke logikus és racionális. A beérkezô információkat részletesen elemzi, rendszerezi. Alapos tervezés és stratégiai gondolkodás jellemzi. Praktikus, kritikus és tárgyilagos. Mivel itt található a z emberek többségében a beszédközpont, ezért hozzá tartozik a beszélt és az írott nyelv is. Mintákat ismer fel, értékel és ítélkezik. Meggyôzôdések jellemzik, tudása elméleti. Van idôérzéke.



 



A jobb agyfélteke kreatív és fantáziadús. Érzelmek által vezérelt és megérzésekre alapoz, intuitív. Érzékeli a beszéd érzelmi töltetét. Jó a térlátása, képekben, szimbólumokban gondolkodik. Felismeri a színeket, arcokat, alakokat, dallamokat. Hozzá tartozik a muzikalitás, mûvészetek és a hit. Nincs idôérzéke, de van humorérzéke.



 











 



Mindkét agyfélteke a test ellentétes oldalát irányítja. Ezért van az, hogy a bal arcunk jobban tükrözi az érzéseinket, hiszen a jobb agyféltekénk az „érzelmesebb”.



 



 Az emberek nagy többségének a bal agyféltekéje mûködik aktívabban, hiszen itt található az esetek túlnyomó részében a beszédközpont, és ez irányítja jobb kezünket is.



 



Ezt az aszimmetrikus uralmat nevezzük agyfélteke dominanciának.



 



Azokat az embereket, akiknek a jobb agyféltekéjük mûködik fokozottabban, jobb agyfélteke dominanciájúaknak nevezzük, akik között ugyan sok a balkezes, de nem mindegyikük az.



 



A jobb- illetve balkezesség nagymértékben összefügg az agyfélteke dominanciával.



 



A jobbkezesek 90 százaléka bal agyfélteke dominanciájú, míg a balkezeseknél a jobb agyfélteke dominanciája csak 75 százalék. Tehát a balkezesek 25 százaléka ugyanúgy bal agyfélteke dominanciával rendelkezik, mint a legtöbb jobbkezes.



 



Ennek az az oka, hogy az agyfélteke dominancia és a „kezesség” különbözô idôszakokban alakul ki a magzati lét során.



 



Bizonyos hatások már a kézdominancia kialakulása után érik a magzatot, ilyen például a fiú magzatokban és az anyákban is termelôdô férfi nemi hormon, a tesztoszteron hatása, ami lassítja a bal félteke fejlôdését.



 



A lassabban fejlôdô bal agyfélteke miatt van több balkezes fiú és ezért tanulnak meg a fiúk átlagosan késôbb is beszélni, mint a lányok.