Mindennapi csodaszerünk, a víz

A Kék Bolygó, a négy alapelem egyike, Archimédesz törvénye... Sok-sok tudást, ismeretet halmoztunk már fel lételemünkrôl, a vízrôl, a mindennapokban mégis gyakran megfeledkezünk róla. Az alapvetô higiénia kelléke, nemcsak nélkülözhetetlen számunkra, de szépségünk megôrzéséhez is szükséges.



A víz az emberi testben


A víz szervezetünk legfontosabb alkotóeleme. Az emberi test legnagyobb részt vízbôl áll, amelynek aránya az életkor elôrehaladtával egyre csökken. A csecsemô szervezete 80%, a felnôtté már csak 60-70% vizet tartalmaz, míg az idôs szervezetben akár 50%-ra is lecsökkenhet. Ennek a vízmennyiségnek kell ellátnia folyadékkal testünk minden részét.



A víz élettani szerepe rendkívül sokrétû az ember szervezetében. Biztosítja a vérkeringést, szabályozza a vérnyomást, lehetôvé teszi a tápanyagok oldását, felszívódását és szállítását; befolyásolja a vér összetételét; hôszabályozó szerepével biztosítja a szervezet állandó belsô hômérsékletét.



Az emberi szervezet vízháztartását idegi és hormonális mechanizmusok szabályozzák. A napi vízleadás és vízfelvétel mérlegének mindkét oldalán átlagosan 2,4 liter szerepel. Ennyi víz távozik a szervezetünkbôl a verejtékezés, a légzés, a kiválasztás és az emésztés folyamán, amit pótolnunk kell. Napi folyadékszükségletünk mintegy felét a szilárd táplálékokkal, másik felét víz formájában vesszük magunkhoz. Az elfogyasztott víz bejárja az egész szervezetet. Az emésztôrendszerbôl felszívódik a vérbe, majd az egész szervezetben szétáramlik, és a különbözô szervekben és szövetekben átmenetileg tárolódik, ahol leadja a benne oldott anyagokat. A szervezeten belüli körforgása során a víz az anyagcseretermékeket is felveszi, és tovább viszi, méregtelenítve ezzel a szervezetet.



Folyadékfogyasztás napról napra


Aki folyamatos idô- és teljesítménykényszer alatt dolgozik, él, annak bizony törôdnie kell saját szervezetének "karbantartásával", szellemi és fizikai erejének regenerálásával. A tiszta eredetû természetes víz a legalkalmasabb a biológiai vízigény kielégítésére. A tiszta víz nem mellékesen kalóriamentes is, hozzá képest az egyéb italféleségek kalóriatartalma magas. Csak néhány példa:



1 pohár (0,2 l) pezsgô - 166 kcal/694 kJ


1 pohár tej (3,5 %) - 160 kcal/669 kJ


1 pohár (0,2 l) fehérbor - 159 kcal/660 kJ


1 pohár (0,33 l) sör - 142 kcal/593 kJ


1 pohár (0,25 l) narancslé - 123 kcal/512 kJ


1 pohár (3 cl) konyak - 75 kcal/308 kJ


1 pohár paradicsomlé - 42 kcal/177 kJ



Az ivás több mint szomjoltás: kortyonként igyunk, élvezve az elfogyasztott ital minden cseppjét!



Sportolás és szomjoltás


Sportolás vagy más intenzív fizikai megterhelés közben sok folyadékot veszítünk, és a folyadékvesztés során igen sok ásványi anyag és nyomelem is távozik szervezetünkbôl. Néhány százalék folyadékveszteség, már a víz pótlását teszi szükségessé, aminek elmulasztása estén akár izomgörcs, hányinger is felléphet és nô a fáradékonyság. Sportolás elôtt töltsük fel folyadék-háztartásunkat, fogyasszunk el körülbelül fél liter vizet, félóra alatt elosztva. Az igénybevétel közben és után igyunk negyedóránként egy-egy pohár vizet.











Így gondoskodjunk rendszeres folyadékfelvételrôl


• Ne várjuk meg, amíg a szervezet szomjúságot jelez, ez már a dehidratáltság jele!


• Módszeresen alakítsuk ki ivási szokásainkat.


• Ügyeljünk a szilárd és folyékony táplálékok arányára!


• Napi tevékenységünkben tartsunk hosszabb-rövidebb pihenôket, ezeket használjuk fel egy-egy frissítô pohár víz elfogyasztására!


• Esténként tartsunk számvetést, hogy mennyi folyadékot vettünk magunkhoz!



Szépüljünk vízzel!


A vizet ôsidôk óta használják szépítôszerként, a hidratálás fontos része a bôrápolásnak. A szemek mély karikássága, a bôr tónustalansága, a tényleges életkornál petyhüdtebb arcbôr, a súlyosbodó cellulitisz - ezek mögött sokszor a kevés folyadék fogyasztása áll. A bôr szempontjából is a víz az egyik legfontosabb anyag, hisz valamennyi rétegében létfontosságú a szerepe. Ha a bôr minden rétegében optimális a víztartalom, akkor annak felszíne bársonyos, sima tapintású, s így az irha, a bôralja is rugalmas: a bôr tökéletesen hidratált, színe üde és hamvas lesz.



Az optimális folyadékfogyasztás napi 2-3 liter - ez a mennyiség független az évszaktól, hômérséklettôl, fizikai aktivitástól és a levegô nedvességtartalmától. Ha nem iszunk eleget, a szervezet a vízben gazdag, laza kötôszövetbôl vonja el a folyadékot. Bôrünk 60-70%-át víz alkotja, rajta keresztül mindennap elveszítjük testünk folyadékmennyiségének 30%-át. A szépség, és nem utolsó sorban az egészség megôrzéséhez elengedhetetlen tehát a bôséges folyadékbevitel.



A folyadéknak a méregtelenítésben, a salakanyag kiürülésében játszott fontos szerepe sem utolsó szempont! Ha nem iszunk eleget, annak nem csak bôrünk látja a kárát. A folyadékhiány számos más tünetet generál: kiszáradunk, agresszívebbek leszünk, szédülünk, remeg a lábunk, gyengeséget érzünk, fáj a fejünk. Minden porcikánk érzi, megsínyli a víz hiányát.



Ma már azt is tudjuk, hogy a bôr öregedése összefügg a kötôszövet víztartalmának megfogyatkozásával. A bôr nedvességtartalma a természetes olajok, a víz, a természetes hidratálófaktor pontos arányától függ. Minden bôrnek, zsírosnak, száraznak, érzékenynek egyaránt szüksége van hidratálásra. A stressz és a környezeti ártalmak csökkentik az önvédelmi képességét. A megfelelô mennyiségû folyadékbevitel mellett a bôrtípusunknak megfelelô krémek, testápolók vagy akár tusfürdôk rendszeres használatával is lassíthatjuk a bôr öregedését, ráncosodását. A hidratáló készítmények javítják a bôr ellenálló képességét, biztosítják a nedvességet a belsô rétegek számára, és fokozzák a bôr vízmegkötô képességét is, valamint egyensúlyban tartják a bôr természetes vízháztartását.



forrás: www.dietinfo.hu