Egészséges fûszerek

Fûszereink nem csupán az ízlelô bimbóinkat kényeztetik, hanem sokkal többet tudnak annál. Akár gyógyíthatnak is. A fûszerek amellett, hogy megízesítik ételeinket és általuk élvezetet jelent a táplálkozás, már az étel színével és illatával felkészíti az emésztôrendszert a táplálék befogadására, mielôtt a szánkba kerül a falat az emésztôenzimek termelôdése megindul.

Az emésztés segítôi 


A táplálék emésztése már a szájban elkezdôdik, ezért is fontos az alapos rágás. A fûszerekben elôforduló szín, íz és illatanyagok a növények anyagcsere-folyamataiban keletkeznek, és különbözô helyeken raktározódnak, halmozódnak fel. Például a gyökérben, levélben, magban....



Fûszernövény = gyógynövény? 



Különleges tulajdonságait a bennük levô illóolajak, gyanták... okozzák. Mivel a fûszernövények többsége gyógynövény is, régóta használják ôket orvosságként. Az ételek fûszerezése mellett teát fôznek, a fôzetekbôl borogatást készítenek, vagy inhalálnak velük.











Indiában a mai napig elsôsorban nem az íze miatt tesznek fûszereket az ételekhez, hanem az emésztést elôsegítô hatása miatt.



A friss fûszernövények ízesítô tulajdonságai mellett magas vitamin és ásványanyag tartalommal is rendelkeznek, valamint tartalmaznak enzimeket. A zöldfûszerek, mint a petrezselyem, lestyán, zeller, bazsalikom, kakukkfû, oregano, zsálya... erôsítik immunrendszerünket, valamint klorofilltartalmuknak köszönhetôen a vérképzésben is helyet kapnak. Magas antioxidáns és ásványi só tartalmuk miatt fontos részét képezik a egészséges táplálkozásnak.



Egész éveben kéznél 



A tartósításuk legkézenfekvôbb módja a szárítás. Ez  az eljárás garantálja, hogy az ízek és aromaanyagok egész évben a rendelkezésre álljanak. Tartósítási eljárás lehet még a sóban, sóval elrakás, és a fagyasztás. Segítségükkel különleges fûszerolajakat készíthetünk.



Minden korosztály élvezheti a fûszerek világát, de némi körültekintés a válogatásnál nem árt.



Gyermekek és idôsek részére a kevésbé intenzív ízû fûszernvövényekbôl válogassunk, és kerüljük a túl sok só és cukor használatát.



Egy kis fantáziával izgalmas ételeket varázsolhatunk a család asztalára, használjuk bátran a fûszereket, ismerkedjünk meg idegen konyhák ízeivel is!



forrás: www.dietinfo.hu