Feng shui egy londoni lakásban

A valóságban csak akkor konzultálok képek alapján, ha elôzôleg már láttam a lakást, és ha nagyon muszáj, pl. a festôk már a küszöbön toporzékolnak, a színekre várva, de amint tehetem, ilyenkor is kimegyek és megnézem, vajon tényleg rendben van/lesz-e minden azok alapján, amit megbeszéltünk. Itt, a blogon viszont szerencsésebbnek tartom, ha semleges lakásokat nézegetünk, képek alapján, a klasszikus feng shui szemszögébôl. Elôzô alkalommal egy brazil és egy svéd lakást elemeztünk, most egy londoni garzont nézünk meg.


A feng shui részben hasonlít a lakberendezéshez, hiszen a harmóniára törekszik, de ezen túl, bizonyos elvek alapján igyekszik feltárni számos rejtett, nem tudatos szokást és tulajdonságot. A lakótér a személyiség tükre, egyben a történések, életesemények irányát is hordozza. Amikor a lakással a klasszikus feng shui alapján foglalkozunk, akkor ezzel együtt az életmódot, a lakók életét is az egyensúly irányába tereljük. A feng shui klasszikus irányzatai szerint a lakásunk formai elrendezése, kialakítása nemcsak hogy tükrözi az életünket, hanem elômozdítja, vagy éppen fékezi az eseményeket.



Londoni kislakás



Többlakásos társasház emeletén vagyunk. Az elôszobáról nincs kép, pedig a klasszikus feng shui szerint ez az egyik legfontosabb helyiség, mely az elômenetelünkhöz kapcsolható. Amit látunk: a nappali, és vele egy légtérben a konyha-étkezô. Az összkép nôies,a hangulat és a részletek alapján mûvészlelkû, mûvészettel foglalkozó nô lakik itt. A fókusz a kanapéra, pianínóra és a képekre esik.



 



Színek



Megnyugtató és biztonságot sugárzó barna padló (Föld jelleg), fehér falak (Fém), piros (Tûz), mint kiegészítô szín, álkandalló, mûvészeti és gasztro-könyvek. A fehér-vörös páros, vagyis a Fém-Tûz ellentétesek, ezzel együtt dinamizmust hordoznak, egyfajta finom feszültséget, mozgást visznek a térbe. Az összkép harmonikus, a falon lévô piros tónusok fölemelik a tekintetet, ez azért fontos, mert a nagyon alacsony, lapos bútorok általában az elnyugváshoz, passzivitáshoz, relaxációhoz járulnak hozzá, a magasabban lévô, erôteljes formák, színek pedig az életeseményeket segítenek mozgásban tartani.



 



Berendezés



A szobában nincs túl sok bútor, áttekinthetô és tagolt felületek váltakoznak. A tér ritmusa az életritmussal is összefügg, fontos, hogy ne terheljük túl bútorokkal a lakást, maradjanak üres felületek is, ne pakoljunk mindent tele dísztárgyakkal, különben hová áramolhatna be, ami új?












 




Korrekció



A nappaliban egy korrekciót érdemes végeznünk. A pianínó fölötti rajz mûvészi szempontból tökéletes, viszont privát élettérben,  amikor folyamatosan szem elôtt van, nyomasztó. A képek az életünk eseményeinek tükrei, ez az alkotás nem túl pozitív tendenciákat jelezhet. A klasszikus feng shui ragaszkodik hozzá, hogy a képeink legyenek életteliek, vidámak, harmonikusak; amit kint, a térben megjelenítünk, az történik a lelkünkben, személyiségünkben és az életünk eseményeiben is. Amikor egy konzultáció során nyomasztó mûalkotást találunk, elôször megbeszéljük, vajon miért került föl, mit jelképez, ragaszkodik-e hozzá a tulajdonos, és mit szól ahhoz, hogy valami másra cseréljük ki.



 



Konyha-étkezô



Összképében letisztult, minimalista, ellenpontja a mûvészi „káosznak”.





 



Tûzhely-probléma



A tûzhely a konyhaszigeten található, ez lakberendezôi szempontból teljesen rendben van, azonban a  klasszikus feng shui az egyik sarkalatos hibának tartja, ha a tûzhely kikerül a fal védelmezô támasztékából és a pulton, vagy konyhaszigeten kap helyet. A tûzhely – sok minden más mellett - a megélhetéssel, anyagiakkal függ össze. Akkor válik erôteljessé, ha mögötte van támasztó felület, vagyis egy szilárd fal elôtt található. A mosogatónak ellenben minél szabadabban kell elhelyezkednie, itt pedig pont fordítva van, bent, korlátozott helyen a mosogató (Víz energia), kint, kiszolgáltatott módon a tûzhely (Tûz energia).



 



Mivel az áthelyezésük meglehetôsen költséges, áthidaló megoldásként a tûzhely mögé támasztékot , egy olyan elemet érdemes helyezni, ami helyettesíti a falat. Nem kell nagyon magasnak lennie, elég, ha kb. fél méter magas.



 



Étkezô



Az étkezôvel minden rendben, az asztal fölötti lámpa adja a fókuszt.





 



Hálószoba



A hálószoba az emeleten van, és meglepetésként egy légtérben a fürdôvel. Ezzel kapcsolatban megoszlanak a vélemények, elsôre mindenképpen furcsa, de a WC és mosdó külön helyiségben található, így a tisztulás momentumai nem zavarnak be a háló hangulatába. 





 



Nem kekeckedés, de a fürdôkád fölött sem lóg vidám, szexis kép, mûvészi, hogyne, de ha választani kell, akkor ne önmarcangolót, inkább valami vidámat. Az ágy fölötti alkotás valószínûleg egy Jack Vettriano-kép. A klasszikus feng shui minden esetben tüzetesen kielemzi az ágy elhelyezkedését, ettôl most eltekintünk, mivel az alaprajzot nem ismerjük. A hálószoba nagy ablakát éjszakára érdemes elfüggönyözni, a pihentetô alvásért.