Tradicionális magyar ételek, alapanyagok az egészséges táplálkozás szolgálatában

A közhiedelemmel ellentétben, nem feltétlenül unja az életét az, aki hagyományos magyar ételeket fogyaszt. Sôt! Nem kifejezetten ismert tény, de számos olyan, hagyományos étel, illetve alapanyag van, amelyet bátran ajánlhatunk mindenkinek. Ezek között található a pirospaprika, és a hagyma.


Pirospaprika: Hagyományos ételeink szinte elképzelhetetlenek enélkül a fûszer nélkül. Az a tény azonban kevésbé közismert, hogy a manapság termesztett darabok nagy részének színvonala jócskán alulmúlja a klasszikus minôséget. A tömeges igénynek köszönhetôen ugyanis a két fô paprikatermelô tájegységünkön (Szeged és Kalocsa környékén) feladták a hagyományos módszereket, így a kézi munkaerô elhagyása nyomán szinte teljesen odaveszett a korábbi, kiemelkedô minôség. Bár a paprika hírneve jelentôsen megromlott, még mindig az egyik legismertebb magyar növényként van jelen a külföldi piacon. Büszkének is kell lennünk rá, hiszen nem csupán ételeink csípôs zamatát köszönhetjük neki, hanem egy sor egészségügyi probléma hatékony enyhítésében is segítségünkre lehet! Lássuk mik lehetnek ezek:



 



Fokozza a nyál és a gyomornedvek elválasztását, segítve ezzel az emésztést. Külsôleg alkalmazva a reumatikus fájdalmak kiváló ellenszere, ráadásul a migrént és a torokfájást is enyhíti. Tisztítja a légzôszervrendszert, így a légúti megbetegedésben, a hurutos köhögés csillapításában is segíthet. A benne található kapszaicin bizonyítottan zsírszövet- és vérzsírszintcsökkentô hatású. Errôl a vegyületrôl mára az is bebizonyosodott, hogy képes megtámadni a rákos sejtek mitokondriumát, melynek hatására a sejt „öngyilkosságot” követ el!



 



Hagyma: A hazai növény különlegessége a Makó-környéki termôhely egyedülálló természeti adottságaiból fakad. A dél-alföldi száraz, napos idôjárás igencsak kedvez a hagyma utóérlelésének. Ennek során kialakul a növény kemény, bronzvörös páncélja, amely jó tárolhatóságot biztosít. Ráadásul szárazanyagtartalma igen magas, ami szintén nem kedvez a romlásnak. Másik jellegzetessége, hogy nagy mennyiségû illóolaj található benne, ezért a makói fajtának az íze és az illata jóval erôsebb, mint a többi hagymáé.



 



A hagymát nem csupán kiváló íze emeli a növények élvonalába, hanem vitamin- (C- és B-vitaminok) és ásványi anyag tartalma (kalcium, kálium, nátrium, réz, cink, vas, foszfor és magnézium) is igen értékes táplálékká teszi. Rákmegelôzô-hatása már régebb óta ismeretes, újabb kutatások pedig arra is rávilágítottak, hogy minél csípôsebb a hagyma, annál magasabb annak antioxidatív hatása.



Forrás: Stylemagazin.hu