Vigyázz, kész, NYÁR!

Eljött végre az, amit már olyan régóta vártunk! Itt a jó idô, a tavaszból hirtelen nyár lesz és egyre többen kezdik tervezgetni a nyári utazásokat. Keresik a megfelelô helyet, mérlegelik, hogy mennyi idôre menjenek, mit nézzenek meg és végül, mit vigyenek magukkal.

Akár itthon, akár külföldön szeretnénk eltölteni a szabadságunkat, hasznos lehet felkészülni a kellemetlenségekre is. Készüljünk fel arra, hogyha valamilyen egészségügyi probléma lép fel útközben, tudjunk mihez nyúlni, tudjuk mi a teendô, elôre tájékozódjunk mivel védekezhetünk ellene!


Ebben szeretnénk segítséget nyújtani ebben a hónapban. Mire figyeljünk oda, mit vigyünk magunkkal, milyen elôkészületeket kell és érdemes elvégezni, mielôtt útnak indulunk?



Nézzük, milyen gondok léphetnek fel?



Utazási betegség (tengeribetegség, légibetegség): A betegség oka, hogy a mozgás túlzottan ingerli a belsõ fülben elhelyezkedõ egyensúlyszervet. Az utazási beteg személyek elõször ásítozni kezdenek, fokozódik a nyálelválasztásuk, intenzívebben izzadnak, elsápadnak, fejfájásuk lehet, azaz általános rossz közérzet alakul ki náluk, majd gyorsan követi mindezt a hányinger és a hányás. Ezt elkerülni úgy lehet, hogy a személyek megpróbálják megkeresni a leginkább stabilan elhelyezkedô részt a jármûvön, amin utaznak (hajón pl. a hajó közepe felé helyezkednek el). Aki tudja magáról, hogy ilyen problémája lehet, szerezzen be elôre tablettát, vagy pár nappal az indulás elôtt homeopátiás szerekkel is próbálkozhat.



Kérdezze Homeopata orvosunkat: Dr Várady Hortenziát!



Táplálkozásukat tekintve, érdemes ilyenkor mellôzni a zsíros ételeket, a szénsavas üdítôket, hiszen ezek külön ingerelhetik a gyomrot. Ha hányás lépne fel, fontos a folyadék pótlása, de ez nem mindig könnyû feladat, pontosan a hányinger miatt. Kis kortyokban, lehetôleg minél hidegebb vízzel próbáljuk meg hidratálni a testünket.



Hasmenés, székrekedés: Sokan tapasztalják, hogy amikor új helyre érkeznek, esetleg új, távoli országokba utaznak, felborul az emésztôrendszerük egyensúlya. Probléma lehet a széklet gyakoriságával, illetve állagával. Lehetséges, hogy ezt csupán az izgalom okozza, és rövid idôn belül rendezôdik magától. Ha olyasmit ettünk, ittunk, amihez nem vagyunk hozzászokva, esetleg az adott országban mások a higiéniás körülmények, mint itthon, elôfordulhat hasmenés, gyomorrontás, amelyek közül az egyik is rémálommá változtathatja a nyaralásunkat. Nagy segítségünkre lehetnek egyes probiotikum-készítmények, amelyek segítenek helyreállítani a bélflóra egyensúlyát, ezáltal rendezôdik a bél mûködése. Ezeket a szereket már az utazás elôtt elkezdhetjük szedni, mert az egészséges bélflóra kialakulásához idô szükséges. Ezzel egy idôben az immunrendszerünk is megerôsödik, így kevésbé leszünk kitéve a különbözô fertôzéseknek.



Kérdezze a probiotikumokról Dr. Pelle Juditot!



Legyen nálunk hasmenés gátló szer is, hiszen elôfordulhat, hogy nem tudunk elszaladni toalettre, vagy olyan helyen vagyunk éppen, ahol nem is lenne ajánlott!


Ha egzotikus helyre utazunk, tájékozódjunk elôtte, hogy hol van iható ivóvíz, hol, milyen ételeket érdemes fogyasztani. Tudnunk kell, hogy az egyes helyeken elfogyasztott étel, nem feltétlenül a higiéniája miatt okozhat problémát, hanem az európai gyomrunk nincs hozzászokva minden egzotikus fûszerhez, és elkészítési eljáráshoz. Tehát óvatosan a különlegességekkel!



A székrekedés oka ezekben az esetekben leginkább lelki eredetû. Az új hely, váratlan helyzetek sokakban szorongást okoz és ennek következménye. Ha megérkezünk a nyaralóhelyre, próbáljunk feloldódni, vigyünk magunkkal mini-tisztító szert és takarítsuk ki a mellékhelységet, hogy ez ne okozzon számunkra szorongást. Együnk sok zöldséget és gyümölcsöt (nyáron ez nem akadály!), hiszen ezzel fokozhatjuk a bél motilitását, mozgását.



Kiütések: Ha a Tiszához, Dunához, Balatonhoz vagy más szuper jó helyre megyünk az országban (víz, erdô), fel kell készülnünk a szúnyogok támadására! Ezt mindenki tudja , DE leggyakrabban ez a szer marad otthon elôször. Szóval- Szúnyogriasztó, és csípés elleni kenôcs! Hazánk is az erôsen fertôzött területek közé tartozik, ami a kullancsokat illeti. Nagyon fontos, hogy használjunk kullancs elleni szereket ((pl. AUTAN ACTIVE, JOHNSON OFF, PROTECT-B, SZUKU, UNISTOP stb.)), nagyon széles a választék, és rendszeresen ellenôrizzük magunkat és egymást!











Ha a bôrünkbe befúródott kullancsot idôben felfedezzük és elpusztítjuk, akkor nem kerülhet vírus a szervezetünkbe, ugyanis az állat a vérszívást követôen (kb. 4-6 óra múlva) juttatja a kórokozókkal fertôzött nyálát az emberbe. Ezért a kerti munkát befejezve vagy a természetjárásból hazatérve vegyük szemügyre gondosan azokat a területeket, elsô- sorban a hajlatokat és a deréktájékot, ahová a kullancsok elôszeretettel befúrják magukat. Mivel felismerésük nehéz - a kifejlett példány vérszívás után is legfeljebb lencsényi anyajegyre hasonlít - ezért figyelmes keresésre van szükség!



Öltözetünk legyen a helynek megfelelô, például ha erdôben kirándulunk, hosszú nadrág, hosszú ujjú póló, vagy pulóver, és a zokninkba tûrjük be a nadrág szárát, hogy elkerülhessük a kullancsokat.



Malária: A maláriának négyféle típusa létezik, amelyet négy különbözô parazita (Plasmodium falciparum, Plasmodium vivax, Plasmodium malariae és Plasmodium ovale) okoz. A parazitákat az anopheles szúnyogok családjába tartozó rovarok hordozzák, terjesztik. A moszkitók a fertôzött emberek vérébôl felszívják a parazitákat, majd egy újabb csípés alkalmával továbbadják azokat az egészséges embereknek. A négy különbözô malária közül a legveszélyesebb malária a falciparum által okozott betegség, amely az esetek 1-2 százalékában halállal végzôdik. A malária általános tünetei a fejfájás, a hideg és meleg váltólázzal jelentkezô rohamok és az általános gyengeség. A falciparum esetében a betegség a gyengébb immunrendszerrel rendelkezôk körében kómához, majd halálhoz vezethet. Leggyakrabban elôforduló helyek: Kenya, Tanzánia, Zimbabwe, Ghána, Guinea és Etiópia, Zanzibár és Mauritius szigete.



Kívánjuk, hogy mindezekre ne kerüljön sor és a várva várt pihenés valódi élmény legyen!



forrás: www.dietinfo.hu