Zsírsavak

Manapság nagy divat a margarin, miközben erôsen háttérbe szorult az olyan állati zsiradék, mint például a disznózsír. Ennek tagadhatatlanul elônye van például a szív- érrendszeri betegségek megelôzése szempontjából. Csakhogy a margarinok kizárólagos és túlzott fogyasztása éppoly káros, mintha csak nagy mennyiségû disznózsírt ennénk.

A mindannyiunk által szeretett „zsíros deszkának", pláne hagymával, zöldpaprikával és paradicsommal, idônként az egészséges táplálkozásban éppúgy helye van, mint a margarinos szendvicsnek. A különbözô zsiradékoknál ugyanis az arányok az igazán fontosak.











Vannak jó zsírok és rossz zsírok. A jó zsírok (ilyen például a halolaj) az életben maradáshoz és a szervezetünk egészséges mûködéséhez nélkülözhetetlenek, a rossz zsírok viszont betegségekhez és idô elôtti öregedéshez, halálhoz vezetnek.


A „transzzsírok" allergia szempontjából rossz zsírok. Ezek növényi olajokból, „részleges hidrogénezés"-nek nevezett vegyi eljárással készülnek, amitôl szobahômérsékleten olyan szilárddá válnak, mint például a disznózsír. Ilyenre van szükség a margarinok készítéséhez is. Ezek mesterséges zsiradékok, amik a természetben és az emberi szervezetben egyáltalán nem találhatók meg.



A „részlegesen hidrogénezett növényi olajok" a kereskedelemben kapható kedvenc ételeink elkészítéséhez igen széles körben használatosak (pl.: finom kenyér, keksz, csokoládé, burgonyaszirom, csipsz, majonéz, salátaöntet stb.).



A gyorséttermek hasábburgonyája és egyéb sültje is transzzsírban pirul ropogósra. A világ fejlett országaiban a mozgáshiány mellett a túlzott cukor- és lisztfogyasztás után, a gyermekek és felnôttek kövérségének a transzzsír a harmadik leggyakoribb oka. Nem lényegtelen tudnivaló, hogy a túlsúlyos emberek között az asztma kétszer olyan gyakori, mint a normál testsúlyúak között.



Az iparilag fejlett országokban rengeteg félkész, vagy konyhakész élelmiszer kapható, amelyekrôl tudni kell, hogy általában nagyon sok konzerválószert, színjavítót, íz-fokozót és más mesterséges idegen anyagot tartalmaznak. Azt már említettük, hogy ezekre az anyagokra sokan allergiásak lesznek de azt még nem, hogy a különbözô allergiákra való hajlamot általában is növelik. A hagyományos étkezés sokkal egészségesebb!



Vásárláskor ne csak a termék lejárati idejét-, esetleg az energiatartalmát nézzük meg, hanem az összetevôit is. Lehetôség szerint ne vásároljunk olyan terméket, amelyikben nagyon sok „E" betûvel jelölt adalékanyag-, vagy transzzsír van. Ha lehetôségünk van rá, olyan gyümölcsöket és zöldségeket vásároljunk, amelyeket nem kellett nagyon távolról szállítani az országunkba, hanem feltehetôleg itt termettek, mert így van legnagyobb esélyünk arra, hogy nem tartalmaznak tartósítószert, érlelôszert, vagy egyéb -felesleges- káros anyagot.



forrás: www.dietinfo.hu