Stressz a vizsgaidôszakban

A vizsgaidôszak komoly kihívás elé állítja a hallgatókat. Sokan az alvás és pihenés rovására, tûréshatárukat feszegetve igyekeznek, hogy kihozzák magukból a maximumot. Tudnunk kell, hogy azok tudják a legjobban teljesíteni a vizsgaidôszakot, akik a leginkább kontrollt tudnak gyakorolni maguk fölött, akik kitartóak, és az akaraterejük segítségével valóban szorgalmasak tudnak lenni.


A nehéz idôszak után kárpótolhatjuk az elnyomott szabadságvágyunkat, de ezt addig kordában kell tartanunk, amíg nem tettünk le minden vizsgát.

A vizsgaidôszak, és már elôtte a felvezetô idôszak, a beadandókkal és Zh-kkal zsúfolt hetek komoly kihívás elé állítják a hallgatókat. Sokan az alvás és pihenés rovására, tûréshatárukat feszegetve igyekeznek, hogy kihozzák magukból a maximumot. Tudnunk kell, hogy azok tudják a legjobban teljesíteni a vizsgaidôszakot, akik a legjobban tudnak kontrollt gyakorolni maguk fölött, akik kitartóak, és az akaraterejük segítségével valóban szorgalmasak tudnak lenni. A nehéz idôszak után kárpótolhatjuk az elnyomott szabadságvágyunkat, de ezt addig kordában kell tartanunk, amíg nem tettünk le minden vizsgát. A javaslataim erre az idôszakra a következôk:

Amennyire csak lehetséges, aludjuk ki magunkat, hiszen így nagyobb energiabefektetésre vagyunk képesek, és jobban tudunk koncentrálni, tehát az alvásra szánt idô nem csak megtérül, hanem növeli a teljesítményünk hatásfokát. Viszont óvakodjunk a túlalvástól, néhányan hajlamosak az alvásba menekülni, ezzel is tologatva a teendôket.

Az étkezésekre is érdemes odafigyelni, mert hajlamosak vagyunk kihagyni ezeket, illetve túl gyorsan enni a sietség miatt, ez azonban gyomorfájáshoz, rosszabb esetben komolyabb gyomorproblémákhoz vezethet, amelyek aztán hátráltatják, vagy ellehetetlenítik a felkészülést.

A serkentôszereket nem javaslom, bár vannak, akik saját bevallásuk szerint ezek nélkül nem bírják ki a vizsgaidôszakot. Sajnos az a tapasztalat, hogy a szervezet erôtartalékait rendkívül kimerítik, és késôbb ez visszaüt, lemerülünk, akár meg is betegedhetünk, a testünk jelzi, hogy nem lehet büntetlenül kizsákmányolni. Ugyanígy hat a kialvatlanság is.

Érdemes listát készíteni a teendôkrôl, hogy jobban átlássuk, mi is vár ránk. Csoportosítsuk, hogy melyek a fontos, és a kevésbé fontos dolgok, és ezeken belül a sürgôsség szerint is jelöljük ôket. Természetesen elôször a fontos és sürgôs dolgokkal kell kezdenünk.

Tartsunk 5-10 perc szünetet 1-1,5 óránként! Az agyunk akkor is dolgozik, amikor nem foglalkozunk aktívan valamivel, inkubálja a problémát, és megtörténik az emlékek konszolidációja.

Szabjunk elôre idôhatárt, hogy mivel mennyit foglalkozunk majd egy nap, fôként, ha úgy érezzük, hogy túl sok a ránk nehezedô súly, és a vizsgákat ilyen mennyiségben szinte lehetetlen teljesíteni. Óvakodjunk az idôrabló tevékenységektôl, az Interneten számos oldal, Youtube, Facebook, és sorolhatnám, chatelés, telefonálás könnyen tompítja az idôérzékünket, és amikor ránézünk az órára, meglepôdünk, hogy szaladhatott el ilyen gyorsan, már rég tanulni kéne.

A stresszoldás az egyik legfontosabb dolog, meg kell találni a megfelelô stresszoldó módszert kinek-kinek kedve szerint. Ez lehet relaxáció, jóga, autogén tréning, zenehallgatás, séta, sport, beszélgetés, hobby, habfürdô… A negatív gondolatokat azonnal cseréljük ki jelen idejû pozitívakra, a „ne” és „nem” szócska mellôzésével, tehát a „nem rontom el” és „sikerülni fog” alternatívák helyett a „sikerül”-re gondoljunk. Az önszuggesztió hatásos, bármennyire is furcsának tûnik elsôre.

Az önmotiválás is nagyon fontos, mert lehet, hogy elveszítjük a kedvünket, vagy a lelkesedésünket. Ilyenkor elôször is pihenjünk egy kicsit, és képzeljük el, hogy milyen érzés lesz, ha már teljesítettünk mindent a vizsgaidôszakban, és túl vagyunk rajta. Lássuk magunk elôtt a képet, ahogyan örömmel meséljük a nekünk fontos személyeknek, hogy sikerült minden, és éljük bele magunkat!

A tanulásra gyakran nagyon nehéz rávenni magunkat, próbáljuk a lehetôségekhez mérten vonzóvá tenni a helyzetet. Van, aki listát ír, és örömmel pipálja ki az elvégzett teendôket, van, aki finom teát, vagy capuccinót készít, és úgy ül le tanulni, van, akinél halkan szól a zene, mert anélkül el sem tudja képzelni a mindennapjait.

Végül, de nem utolsó sorban a jutalmazás nem maradhat el! A hosszú heteken át elnyomott vágyaink felszabadulhatnak, a barátainkkal több idôt tölthetünk, elmehetünk olyan programokra, amelyekre eddig nem volt idô. Van, aki csak arra vágyik, hogy a plafont nézhesse az ágyból zavartalanul, most ezt is megteheti. Tûzzük ki elôre, hogy milyen jutalmazásban lesz részünk, illetve akár a vizsgaidôszak alatt is bevethetünk kisebb-nagyobb dolgokat, amik feltöltenek, és amiknek örülünk, miután teljesítettük egy elôre kijelölt dolgot. Lehet finom ennivaló, hobby, vagy rövidebb program, ha belefér az idônkbe, (van, aki minden vizsga után elmegy ünnepelni:), ezt személyre szabottan kell kitalálni.

Minél több pontot megfogadsz a fentiek közül, annál gördülékenyebben fogod tudni teljesíteni az elvártakat.

Mindenkinek nagyon sok sikert, kitartást kívánok!



Írta:

Csizmadia Dóra

Diplomás Pszichológus

www.csizmadiadora.hu

www.noi-lelek.hu