Tested pánikgombjai – 13 jel, hogy vészhelyzet van

Anyagi gondok, munkahelyi problémák, gyermeknevelés, anyós, lakásfelújítás, párkapcsolati zûrök â?? ha nem vagy benne nyakig a stresszben, akkor még nem vetted ki a leveleket a postaládából, nem olvastad el az e-mailjeidet, és nem vetted fel a telefont.


Képzelj el egy tûzoltóállomást teljes készültségben: minden jármû és ember menetkészen, a felszerelés ellenôrizve és a helyén, és csak a leginkább fontos dolgokra figyelnek oda. Ugyanez történik a szervezeteddel is, amikor egyre jobban stresszelsz: tested ugrásra kész, azonban hiába vársz a telefonhívásra a tûz pontos helyérôl, sôt az sem biztos, hogy van-e egyáltalán valahol tûz.



Készen állsz a “harcolj vagy menekülj” válaszra, ereidet elárasztják a stresszhormonok, képes lennél akár az életedért is harcolni, erre azonban nem lesz szükség. Véredben azonban ott kering az adrenalin, noradrenalin és a kortizol, miközben nincs is rá szükség. És ha házastársad morog, telefonálnak a bankból, vagy megint összevesznek a gyerekek, sosem tudsz kikapcsolódni.



A stresszhormonok jelentôs testi és lelki károsodást okozhatnak. Megnövelik az izmok véráramlását, a pulzusszámot, csökkentik a bôr alatti szövetek keringését és kitágítják a pupillákat. Tested válaszként erre megpróbálja helyreállítani az egyensúlyt, ez azonban nem mindig sikerül.











Az alábbiakban 13 jelet sorolunk fel, amellyel a szervezet lassításra próbál bírni:



 



1. Kijössz a sodrodból



Akkor is ráförmedsz az emberekre, ha egyébként nem szokásod és úgy érzed, óriási erôfeszítésedbe kerül, hogy kordában tartsd indulataidat. Mindez amiatt van, mert az állandó stressz hatására kimerülnek a hangulatjavító mechanizmusok.



 



2. Szórakozottá válsz



Stresszes helyzetekben nagyon nehéz világosan gondolkodni, mert az adrenalin hatására a vér az agyból az izmokba áramlik, hogy harcolhass vagy menekülhess.



 



3. Kapkodod a levegôt



Izmaidnak több oxigénre van szüksége az optimális munkához, ezért légzésed felgyorsul.



 



4. Nem tudsz aludni



Bárkit ébren tartanak a száguldó gondolatok és a szorongó érzések. Az elalvás igen bonyolult folyamat, amely magas kortizolszint esetén zavart szenved.



 



5. Ekcémás vagy kiütéses leszel



A magas kortizolszint hatására megnô a hisztaminfelszabadulás, így egy pillanat alatt tele lehetsz kiütéssel vagy kiújul az ekcémád. A viszketés akár hetekig is tarthat.



 



6. Jobban izzadsz



Stressz hatására megemelkedik a pulzus- és légzésszám, továbbá a vérnyomás is. Emiatt többet is fogsz izzadni, hogy testhômérsékleted ne változzon számottevôen.



 



7. Homályosan látsz



Bár a homályos látásnak sokféle oka lehet, egyeseket, például a magas vérnyomást egyértelmûen rontja a stressz. Homályos látással járhat a migrén, amelyet gyakran szintén stressz vált ki.



 



8. Folyton a mosdóba járkálsz



Stresszhelyzetben B6-vitaminhiány alakul ki, ennek hatására pedig gyakran kell vizelned. A szorongó embereknél ez fôként éjszaka jelentkezik, ôk így képtelenek pihentetô alvásra.



 



9. Felszaladnak rád a kilók



Az állandóan magas kortizolszint az anyagcserére is hatással van, és hízáshoz vezethet. A stressz és a hormonális zavarok (és más tényezôk) hatására a nôkben létrejöhet a PCOS (policisztás petefészek szindróma), amelynek egyik tünete az elhízás. Az állandó stressz hatására mások azonban fogynak, mert a folyamatos éberség állapota több energiát emészt fel, emellett a rendszeres, egészséges étkezések is elmaradnak.



 



10. Szájfekélyek alakulnak ki



Az állandó stressz hatására B12-hiány jön létre, amely szájfekélyek kialakulásához vezet.



 



11. Többször nézel a pohár fenekére



Sokan úgy próbálnak megbirkózni a stresszel, hogy több alkoholt fogyasztanak. Mérsékelt mennyiségben az alkohol valóban stresszoldó hatású lehet, azonban fura módon a túl sok szeszes ital csak ront a helyzeten.



 



12. Gyakoribbak lesznek a fertôzések



Az állandó éberség hatására az egyéb mûködések háttérbe szorulnak, ez történik az immunrendszerrel is. Nem csoda, ha valaki megbetegszik egy vizsga vagy szakítás után, ezzel szervezeted azt jelzi, jobb lesz, ha lassítasz.



 



13. Nem kívánod a szexet



Hiszed vagy nem, veszély esetén a tested nem tekinti a nemi életet feltétlen szükségletnek, az állandó stresszhelyzet a libidódnak sem tesz jót. Tulajdonképpen kár, mert a szex kiváló stresszûzô.